Vědci potvrzují: Trip na „liáně mrtvých“ z peruánské Amazonie vyvolává lucidní snění

Britští vědci prozkoumali účinky halucinogenní peruánské Ayahuascy, přezdívané „liána duše“ nebo „liána mrtvých“, na lidský mozek

21.11.2019 - Stanislav Mihulka



DMT čili dimetyltryptamin je alkaloid a zároveň velmi účinný halucinogen. Představuje klíčovou složku slavné halucinogenní směsi ayahuasca, kterou připravují místní lidé v Amazonii z pralesních druhů rostlin. Užívání ayahuascy bývá spojeno se šamanským rituálem a doprovázejí ho hluboké a živé halucinace.

Britští vědci z Centra pro psychedelický výzkum v Londýně nedávno zveřejnili výsledky výzkumu, který by měl přispět k objasnění velmi výrazných halucinací a vizí, spojených s ayahuascou. Tyto stavy mohou být velice intenzivní, doprovázené barvitými obrazy i sceneriemi a nezřídka i ohromujícími zážitky, které připomínají lucidní snění, tedy snění, při němž si člověk uvědomuje, že sní a může své sny ovlivňovat.

TIP: Amazonský psychedelický koktejl pomáhá v léčbě extrémních depresí

Účinek DMT přichází velice rychle, je intenzivní a zároveň je poměrně krátký. Za půlhodinu je obvykle po všem. To značně usnadňuje jeho výzkum. Badatelé podali DMT anebo placebo dobrovolníkům, kterým pomocí elektrod měřili elektrickou aktivitu mozku před podáním DMT a po jeho podání. Následné analýzy ukázaly, že DMT svým účinkem podstatně mění aktivitu mozku. Mizí alfa vlny, které jinak převládají u bdělých lidí a objevují se théta vlny, které jsou obvykle spojené se sněním. Lidé na DMT se tím pádem dostávají do stavu lucidního snění.


Další články v sekci