Ve slavném skalním městě Petra byla objevena 2 000 let stará hrobka

Slavná pokladnice Al-Kazneh v jordánské Petře vydala své další tajemství. Přímo pod slavnou stavbou vědci narazili na 2 000 let starou nabatejskou hrobku, která ukrývala zbytky keramiky a kosterní ostatky. 

19.10.2024 - Stanislav Mihulka



Skalní město v jordánské Petře je označováno za jeden z divů světa. Stavby vytesané do skal skrývají mnohá tajemství, která jen pomalu objevujeme. Mezi nejznámější části tohoto pískovcového komplexu patří ikonická pokladnice Al-Kazneh, která pravděpodobně sloužila jako mauzoleum krále Aretase IV. Pokladnici proslavil zejména Spielbergův film Indiana Jones a Poslední křížová výprava – právě v pokladnici Al-Kazneh objevil hlavní hrdina příběhu svatý grál. 

Město původně založili starověcí Nabatejci a největšího rozkvětu a významu dosáhlo kolem roku 62 př. n. l., kdy v něm žilo kolem třiceti tisíc lidí. Až do 4. století našeho letopočtu zažívala Petra zlaté časy, po ničivém zemětřesení v roce 363 ale upadla v zapomnění. Pro moderní svět ji znovuobjevil až v roce 1812 švýcarský orientalista Johann Ludwig Burckhardt.

2 000 let stará hrobka

Archeologický výzkum v jordánské Petře započal až na konci 19. století, především díky práci britského archeologa Archibalda Carlyleho a později i jeho amerického kolegy amerického Nelsona Gluecka. Průzkum oblasti ale probíhá dodnes. Dokladem je i nedávný objev, na který archeology přivedli geologové.

Ti v okolí pokladnice prováděli průzkum, který měl za cíl zabezpečit místní podklady před možnými záplavami. Když ale badatelé prohledávali podzemí pomocí georadaru, objevili pod pokladnicí Al-Kazneh doposud neznámou strukturu. Následný archeologický průzkum pod vedením Tima Kinnairda odhalil hrobku se zbytky keramiky a kosterní ostatky 12 lidí. Analýza vzorků odebraných v okolí objevené hrobky prozrazují, že pochází zhruba z přelomu 1. a 2. století našeho letopočtu, což odpovídá ranému období Nabatejců

Jde o objev mezinárodního významu,raduje se geofyzik Richard Bates z britské Univerzity v St Andrews, který se na objevu hrobky podílel. „Doposud bylo v Petře objeveno jen velice málo kompletních pohřbů raných Nabatejců. S kolegy doufáme, že objev přispěje k většímu pochopení vzniku a rozvoje Petry i samotných Nabatejců.


Další články v sekci