Válečná témata roku 2021: Legendární zbraně, poprava dezertérů a hrdinové z Leningradu
Jak vypadalo stravování v rakousko-uherské armádě? Jaké byly rozhodující bitvy druhé světové války? Jaké jsou možnosti ochrany před odstřelovači? Čím nahradí česká armáda vysloužilé T-72?
Stravování za císaře pána: Proviant v rakousko-uherské armádě
Nasytit statisíce mužů ve stejnokroji představuje výzvu, s kterou se musí v době války vypořádat každá armáda. Ačkoli Rakousko-Uhersko význam intendanční služby nepodceňovalo, museli jeho vojáci bojovat nejen s protivníkem, ale i s hladem…
Míru se nedočkali: Poprava německých dezertérů v květnu 1945
Pět dní poté, co začala platit kapitulace německých ozbrojených sil, byli v Amsterdamu zastřeleni dva dezertéři z řad Kriegsmarine. Jejich popravu vykonalo německé popravčí komando se souhlasem a za dohledu kanadských důstojníků…
Hrdinové z obleženého Leningradu: Elitní snajper z Burjatska
U Leningradu bojovaly statisíce vojáků obou stran, kteří prožívali peklo bitvy různými způsoby. Zatímco někteří v těžké zkoušce morálně selhali, jiní se odhodlali k výjimečným činům…
Rozhodující bitvy druhé světové války: Destrukce skupiny armád Střed
Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů. Jedním z nich byla operace Bagration, která přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky…
Kterak zmást lovce: Jaké jsou možnosti ochrany před odstřelovači?
Před úderem odstřelovače se vojáci mohou chránit užitím speciálních doplňků v podobě neprůstřelné vesty či helmy. Vedle toho je rovněž důležité dodržovat základní pravidla bezpečného pohybu – protivníkovi se jednoduše nesmějí prozradit…
Hitlerovi těžkotonážní predátoři: Německé těžké stíhače tanků
Němečtí konstruktéři během války přišli s řadou typů stíhačů tanků. V nejtěžší kategorii se jednalo o stroje Jagdpanther, Jagdtiger, Ferdinand a Nashorn, které prosluly silnou výzbrojí, zároveň ale trpěly řadou nedostatků…
Jen pár kroků k dokonalosti: Německý tank Panther na bojišti
Často se o něm mluví jako o nejlepším tanku druhé světové války: PzKpfw V Panther jistě představoval moderní konstrukci s řadou vynikajících prvků. Zároveň jej ale trápily technické problémy…
Nový tank pro českou armádu: Hledání náhrady za vysloužilé T-72
Se zhoršující se bezpečnostní situací v Evropě, aktualizuje řada evropských zemí svou obrannou strategii. Byť se před deseti lety zdálo, že velkým počtům těžké techniky odzvonilo, aktuální trend se mění…
Krvavé nebe nad Stalinovou říší: Duel sovětského Jak-1/7 a německého Bf 109 E/F
Vzdušné boje nad východní frontou jsou často podávány zavádějícím způsobem. Mezi obvyklá tvrzení se řadí špatná technická úroveň sovětských letounů, avšak srovnání letadel značky Jakovlev s německou „stodevítkou“ nabízí odlišný obrázek…
Ohromující Hitlerův čmelák: Německá samohybná houfnice SdKfz 165 Hummel
Samohybná houfnice Hummel (čmelák) vznikla na základě koncepce samotného Heinze Guderiana jako vůbec první těžká samohybná houfnice na světě. A šlo o velmi povedenou premiéru…