V západní Africe se objevil historicky první případ vražedného viru Marburg
Zabijácký virus Marburg – nechvalně známý příbuzný viru Ebola, si našel cestu do západoafrické Guineje...
Úřady africké Guineje před pár dny potvrdily, že se v jejich zemi vyskytla krvácivá horečka, jejímž původcem je virus Marburg. Šlo o jediného pacienta, který zemřel na počátku srpna.
Marburg je RNA virus ze skupiny filovirů, kterou sdílí s virem Ebola. Je jedním z nejvíce vražedných virů, s nímž jsme se zatím setkali. Průměrně umírá polovina nakažených, zhruba týden po rozvinutí nemoci. Zároveň se ale přenáší tělními tekutinami, což limituje jeho možnosti rozpoutat rozsáhlé epidemie.
Zabijácký virus
Výskyt v Guineji je prvním případem, kdy se Marburg objevil v západní Africe. Pro Guineu je to nepochybně stresující, protože před pár lety zde proběhla první epidemie eboly v západní Africe a ebola tam řádila i letos. Až doposud se Marburg vyskytoval především v Ugandě a Angole. Není to ale zase tak velké překvapení, protože i v Guinei žijí kaloni egyptští, což jsou netopýři, u nichž byl tento virus nalezen v přírodě. Kaloni jsou také považováni za zdroj viru Marbug. Lidé se primárně nakazí buď přímo od nich, nebo od dalších zvířecích mezihostitelů.
TIP: Ebola a ti druzí: 9 nejnebezpečnějších virů světa
V současnosti není k dispozici žádná vakcína ani lék proti této nemoci, i když je známo, že včasná lékařská péče, především důkladný příjem vody, mohou podstatně zvýšit šance pacientů na přežití. Typickými příznaky jsou průjem, zvracení a silné krvácení z tělesných otvorů. Mortalita dosahuje až 87 % a nakažené oběti obvykle umírají do týdne.
Případ v Guineji vzbudil celosvětovou pozornost, protože Marburg náleží k nejvíce obávaným virům. Zároveň ale v podstatě nehrozí, že by Marburg mohl vyvolat globální pandemii, srovnatelnou s pandemií covid-19. Šíří se totiž podstatně hůře než pandemický koronavirus a příznaky onemocnění prakticky není možné přehlédnout.