V USA se šíří záhadná choroba, která paralyzuje děti a teenagery

Spojené státy hlásí zvýšený výskyt onemocnění, které připomíná obrnu a paralyzuje děti a teenagery. Na nemoc přitom v současnosti neexistuje žádný účinný způsob léčby.

23.10.2018 - Stanislav Mihulka



Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o vtip. Nemoc, která paralyzuje mladé lidi, a přitom to není mobil. Jenomže v americkém Centru pro kontrolu a prevenci chorob CDC se moc nesmějí. V posledních týdnech totiž v USA opět přibývají případy velmi záhadného onemocnění, kterému se říká akutní chabá myelitida (AFM, z anglického „Acute Flaccid Myelitis“).

Jde o nemoc, která zpočátku připomíná obyčejné nachlazení, později se ale podobná dětské obrně. Napadá totiž nervový systém pacientů, především jejich míchu a způsobuje extrémní slabost končetin. Děsivé je, že akutní chabá myelitida napadá zejména děti a teenagery. Více než 90 procent pacientů je mladších 18 let. Postižení lidé také mívají problémy s polykáním, mluvením, pohyby očí. Pokud je nemocí zasaženo dýchání., může jít i o život. 

Nebezpečná mutace neškodného viru

Mezi lety 2014 a 2018 je sice známo celkem 386 případů nemoci, ale vzhledem k počtu Američanů je stále velice vzácná. To je na jednu stranu dobře, ale také to komplikuje výzkum. Stejné onemocnění zaznamenali lékaři před dvěma lety v Británii. Také zde choroba útočila především na děti.

Lékaři jsou zatím bezradní. Původce dětské obrny poliovirus v tomto případě nehraje roli. Jako nejpravděpodobnější původce bývá označován virus Enterovirus D-68 (EV-D68), který byl identifikován již v roce 1962 a je jedním z více než 100 non-polio enterovirů. Virus, který se objevoval jen velmi sporadicky a vyvolával pouze mírné respirační problémy, podle odborníků během poslední dekády zmutoval.

TIP: Příušnice, spalničky, obrna: Proč se vracejí téměř vymýcené nemoci?

Virus EV-D68 se podle lékařů nejčastěji šíří kapénkami (inhalací virových částic od infikované osoby, která kašle nebo kýchá) nebo rukama, kdy dojde k přenosu z kontaminovaného předmětu na obličej. Inkubační doba onemocnění je 3 - 5 dnů.

Podle Státního zdravotního ústavu je základním prostředkem ochrany před onemocněním především prevence. Ta spočívá v obecných opatřeních bránících šíření kapének, tzn. opakované mytí rukou, používání kapesníků při kašlání a kýchání a vyhýbání se kontaktu s nemocnými s respiračními příznaky.

  • Zdroj textu

    IFL Science

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci