V ruinách pevnosti Piktů objevili archeologové více než tisíc let starý prsten

Ruiny dávné piktské pevnosti Burghead Fort vydaly část svého tajemství. Archeologové zde objevili více než tisíc let starý prsten.

11.09.2024 - Stanislav Mihulka



Piktové (z latinského picti – pomalovaní) byl národ, žijící ve středním a severním Skotsku až do zhruba 11. století, kdy do značné míry splynuli se Skoty. O jejich životě se nám toho příliš nedochovalo. Víme, že šlo o jediný národ ostrova, který nebyl v období Římské invaze nikdy podroben. Úplně jasno není ani v otázce jejich etnicity. Dlouho byli Piktové považováni za národ příbuzný Keltům, moderní výzkumy však ukazují, že šlo spíše o samostatný národ, či o původní obyvatele Británie.

Jedním z míst, které Piktové prokazatelně obývali, je malý poloostrov u skotského zálivu Moray Firth. Archeologické nálezy z této oblasti ukazují, že zde v minulosti stála rozsáhlá piktská pevnost Burghead Fort a šlo o významné piktské centrum. Pevnost na počátku 19. století pevnost pohltilo stejnojmenné město a její historická hodnota byla považována za prakticky ztracenou. Tým archeologů, který vedli odborníci skotské Univerzity v Aberdeenu, se nedávno přesto pustil do průzkumu této archeologicky zpustošené lokality a úsilí vědců bylo odměněno.

Prsten z dávné pevnosti

Jedním z členů týmu byl i inženýr na odpočinku, absolvent Univerzity v Aberdeenu a nadšený archeolog amatér John Ralph. Právě jemu se poslední den archeologického průzkumu podařil výjimečný nález. V místě, kde kdysi stával dům, se mu podařilo objevit prsten kosočtvercového tvaru s kouskem granátu nebo červeného skla. Podle prvních odhadů je nalezený šperk starý více než tisíc let.

Prsten objevený v ruinách piktské pevnosti Burghead Fort. (foto: National Museum Scotland, CC BY-SA 4.0)

Doposud bylo objeveno jen velice málo piktských prstenů,vysvětluje vedoucí vykopávek, archeolog Gordon Noble. „Většina z nich pochází z různých depotů. Rozhodně jsme nečekali, že narazíme na takovou vzácnost v místě, které bývalo podlahou zřejmě jen málo významného domu.

Prsten je nyní v péči odborníků Národního skotského muzea, kteří se postarají o jeho odborné ošetření a analýzu. Noble a jeho tým se budou snažit nalézt odpověď na to, komu prsten mohl patřit a jak se ocitl v místě, kde jej po více než tisíci letech vědci objevili.
 


Další články v sekci