V pyžamu ne! Britský supermarket řeší stížnost na nevhodné oblečení nakupujících
Je oblečení výhradně projevem naší osobní svobody, nebo by mělo mít svá pravidla? Británie řeší kuriózní pyžamovou kauzu
Během podvečerního nakupování v supermarketu narazil Chris Cooke na dvojici žen oblečených v pyžamu a županu. Se svým zážitkem se rozhodl podělit na sociálních sítích a na facebookových stránkách řetězce zveřejnil fotografii obou žen. Zároveň vyslovil přání, aby obchod přijal opatření, které by stanovilo standardy pro oblékání. Podle Chrise Cooka je nakupování v pyžamu nechutné. Banální zápletka se poté rozhořela v ostrý spor.
Na nákupy v pyžamu
Podle mluvčího obchodu není v nákupním řádu uvedené, jak by měli být nakupující ustrojeni. „Spoléháme na zdravý rozum našich zákazníků,“ uvedli zástupci společnosti v reakci na stížnost Chrise Cooka. Do diskuse se ale zapojily i obě ženy, které se cítí být znechucené a považují stížnost i focení za projevy sexismu, rasizmu a osobní útok. „Není pro nás důležité, co si o nás myslí anonymové v obchodech. Nebyly jsme přece nahé. Nebudu se strojit jen proto, abych neurazila něčí jemnocit,“ uvedla například jedna z nakupujících.
Část diskutujících dávala za pravdu Chrisi Cookovi, většina diskutérů se ale postavila na obranu žen. Objevily se i návrhy, aby obchod vyloučil z nakupování lidi, „…kteří tráví svůj čas fotografováním cizích lidí v obchodech“.
Outfit jako věc veřejná
Spory o vhodnost či přiměřenost oblečení nejsou ani v dnešní liberální a tolerantní době ničím výjimečným. Americký politik David Moore se například vyslovil pro zákaz odhalující bradavky (u obou pohlaví) a zvýrazňující hýždě, genitálie a pánev obecně: například elastické kalhoty na jógu nebo pánské slipové plavky. V Thajsku zase platí zákon, podle kterého je na veřejnosti povinné nosit spodní prádlo a pokuta hrozí i v případě, když budete řídit auto, bez trička či košile. Francouzská města zase nedávno řešila, jak mají vypadat dámské plavky a spor o vhodnost oblečení se nedávno řešil i v Česku, v souvislosti s udílením státních vyznamenání.
„Pyžamová kauza“ a hlavně související reakce veřejnosti ukazují, že v otázce, zda je způsob oblékání naší ryze osobní záležitostí, nebo „věcí veřejnou“, rozhodně nepanuje shoda. Dost možná se tak brzy dočkáme nových pravidel pro oblékání během nakupování.