V Norsku odkryli 1200 let starý pohanský chrám zasvěcený Ódinovi a Thórovi
V osmém století našeho letopočtu Seveřané uctívali svá božstva ve velkých dřevěných chrámech. Jeden takový se podařilo nalézt v Norsku
Severskému panteonu vládl Otec veškerenstva Ódin, jehož „specializací“ byla smrt, válka, magie, extáze i básnění. Jeho syn Thór se svým ikonickým kladivem Mjöllni byl zase bohem hromu, deště, nebe i úrody, stejně jako strážcem a vykonavatelem spravedlnosti. Právě této dvojici germánských bohů byl zasvěcený pohanský chrám, který se nedávno podařilo objevit v Norsku.
Chrám vznikl asi před 1200 lety, na konci osmého století našeho letopočtu. Jak připomíná archeolog Søren Diinhoff z norského University Museum of Bergen, jde o vůbec první chrám pohanských Seveřanů, který byl v Norsku nalezen. Podle něj byly tyto krásné budovy již dříve objeveny ve Švédsku, a také v Dánsku. Teď s jistotou víme, že existovaly i v Norsku.
TIP: Během vykopávek na Orknejích vědci objevili velkou vikingskou nálevnu
Podle archeologů šlo o velkou dřevěnou budovu. Byla asi 14 metrů dlouhá, 8 metrů široká a až 12 metrů vysoká. Chrám byl využíván pro uctívání zmíněných božstev, a také k obětování, během letního a zimního slunovratu.
Severní Germáni nejprve uctívali své bohy na jednoduše zařízených venkovních posvátných místech. Zhruba v šestém století našeho letopočtu začali stavět velké dřevěné chrámy, jako je i ten objevený v Norsku.