V německém kostele, kde kázal i Martin Luther, byl objeven 400 let starý poklad
Restaurátoři ve městě Eisleben ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko narazili při práci v kostele svatého Ondřeje na poklad, který tam zřejmě ukryli církevní představitelé za třicetileté války.
Ve městě Lutherstadt Eisleben v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko se nachází gotický kostel svatého Ondřeje, ve kterém kázal slavný německý reformátor Martin Luther. Před časem se v tomto svatostánku odehrál pozoruhodný příběh, v němž sehráli hlavní roli restaurátoři. Při práci na pískovcové soše narazili na ukrytý poklad.
Ukázalo se, že někdy kolem roku 1640, tedy zhruba 100 let poté, co v kostele kázal Martin Luther, někdo do dutiny v noze zmíněné sochy ukryl celkem 816 mincí, včetně několika velmi cenných zlatých a stříbrných. V té době zuřila třicetiletá válka a v oblasti města Eisleben docházelo k častému drancování švédskými vojáky, takže ukrytí pokladu bylo určitě na místě.
Poklad ze třicetileté války
Dnes je hodnota takového pokladu samozřejmě nevyčíslitelná, protože má historický rozměr. Podle odborníků ale šlo o jmění i v době uložení pokladu. Představovalo podstatně vyšší částku, než kolik si tehdy mohl vydělat řemeslník za celý rok. Nejcennější, tedy zlaté mince, byly zabaleny do papíru a označeny způsobem, který odpovídá tomu, že jde o církevní poklad.
Podle všeho jde příjem církve ze speciálních služeb, které poskytovala veřejnosti, jako byly svatby, křty a pohřby. Bohatí lidé si tehdy platili i za prestižní místa v kostele během mše. Ztráta takového pokladu, který zůstal zapomenut v soše, musela být pro tehdejší církevní představitele tragickou událostí.
Švédská vojska plundrovala Sasko-Anhaltsko velmi často, někdy doslova každý týden. Místní lidé museli Švédy ubytovávat, živit je, a také jim platit značné sumy peněz. Dlouholetá válka se drsně podepsala i na městě Eisleben. Mezi lety 1628 až 1650 Eisleben přišel o zhruba polovinu populace.