V dávném římském městě Claternae bylo objeveno přes 3 000 mincí a 50 drahokamů
Archeologové objevili v italském Claternae více než 3 000 římských mincí a množství drahokamů. Nález mění pohled na minulost a význam tohoto antického města
Starověcí Římané vybudovali celou řadu kvalitních cest, které spojovaly nezřídka velmi vzdálená místa. Jednou z nich je i strategicky významná Via Aemilia v severní Itálii, která je víceméně přímou spojnicí mezi městy Ariminum (dnešní Rimini) na pobřeží Jadranu a Placentia (Piacenza) na řece Pádu. Via Aemilia měří zhruba 260 kilometrů a dokončena byla v roce 187 před naším letopočtem.
Na Via Aemilia vznikla řada menších měst a stanic, často v dosahu jednodenního pochodu legionářské jednotky, které podle všeho sloužily jako zastávky pro cestovatele. Jedním z nich je dávno zmizelé město Claternae nedaleko dnešní Bologně, oficiálně založené při dokončení Via Aemilia. Zaniklo nedlouho po pádu Západořímské říše ve 4. století našeho letopočtu a zřejmě šlo o centrum obchodu v této oblasti.
Poklad z Claternae
Italským archeologům se nedávno v Claternae podařil velkolepý objev. Na více místech zde vykopali celkem přes tři tisíce římských mincí a zhruba 50 drahokamů, z nichž mnohé nesou vyobrazení římských božstev. Již dříve přitom archeologové v Claternae odkryli místní forum, několik ulic, obydlí s barevnými mozaikami, a také římské lázně a divadlo.
Nově nalezené mince jsou převážně ze stříbra a bronzu. Je mezi nimi i velice vzácný kvinár (quinarius), malá stříbrná mince s hodnotou poloviny denáru. Tento kvinár byl vyražen v roce 97 před naším letopočtem, tedy v době Římské republiky. Právě tento kvinár společně s některými dalšími objevy přiměl archeology, aby změnili dosavadní pohled na význam Claternae. Badatelé byli dříve přesvědčeni, že šlo o jednu z řady stanic na Via Aemelia. Nejspíš ale šlo o významné obchodní centrum, přímo napojené na Řím.
Vykopávky v Claternae stále pokračují. Doposud zde bylo odkryto jen asi 18 hektarů půdy, což představuje zhruba jednu desetinu původní rozlohy města. „Jde o největší nezpracovanou archeologickou lokalitu v severní Itálii,“ uvádí Lucia Borgonzoniová z italského ministerstva kultury. „Vzhledem k významu a množství dosavadních nálezů v Claternae můžeme mluvit o Pompejích severu.“