V Asii objevili superrezistentní komáry tropické, kteří přenášejí horečku dengue
Vysoce rezistentní komáři tropičtí velmi komplikující situaci s horečkou dengue. Doposud jsme spoléhali především na insekticidy. Jejich účinek na komáry ale slábne
Dnešní svět má problém s rezistencemi. Nejde přitom jenom o bakteriální rezistence vůči antibiotikům, které jsou mediálně nejznámější. Stále více rezistentní na příslušné používané chemikálie jsou například plevele, což komplikuje život zemědělcům nebo rozličné druhy hmyzu, včetně škůdců či přenašečů závažných druhů onemocnění.
Týká se to i komárů, kteří přenášejí celu řadu nebezpečných infekcí. Jednou z našich hlavních zbraní proti chorobám, za jejichž přenos jsou zodpovědní komáři, jsou insekticidy, které likvidují komáry a tím omezují přenášení dotyčných infekcí. Pokud jsou ale komáři rezistentní vůči používaným insekticidům, vede to k intenzivnějšímu přenosu nemocí.
Rezistentní komáři v tropické Asii
Japonský tým Národního institutu pro výzkum infekčních onemocnění pořídil vzorky z celkem 23 populací komára tropického (Aedes aegypti), který přenáší mimo jiné horečku dengue, žlutou zimnici, horečku zika a další nepříjemné infekce. Studované populace pocházely z africké Ghany, Vietnamu, Indonésie, Tchaj-wanu a Kambodže. Výzkum nedávno zveřejnil vědecký časopis Science Advances.
U více než 78 procent komárů z Vietnamu a Kambodže byla objevena mutace L982W, která mění cílové místo hojně používaných pyretroidních insekticidů. V obou zemích byly potvrzené i další dvě dvojice mutací s podobnými účinky. Jak si vědci ověřili, výsledkem těchto mutací je velmi vysoká rezistence vůči pyretroidním insekticidům.
TIP: Geneticky upravení komáři likvidují infekci viru horečky dengue
Superrezistence komárů vůči insekticidům představuje podle odborníků velmi vážnou hrozbu – obzvláště u komára tropického. Jak je u virových onemocnění typické, horečku dengue v podstatě neumíme léčit a problémy jsou i s prevencí. Postižené státy proto spoléhají především na insekticidy.
„Je velmi důležité být v obraze a vědět, že dříve spolehlivé insekticidy už na řadu populací komárů nezabírají,“ uvedl vedoucí výzkumu Shinji Kasai pro ABC News. „Úřady jednotlivých zemí by to měly řešit a hledat nové účinné postupy pro likvidaci komárů.“