Brněnská zoo si připsala další velký úspěch – po pátém ledním medvíděti a trojčatech vlků hřivnatých se zde narodilo i první mládě rosomáka sibiřského.
Nový přírůstek byl pro chovatele překvapením, neboť gravidita u samic rosomáka je jen těžko rozpoznatelná. Mládě, které na svět přišlo na počátku března je potomkem rosomáčího páru Ivana a samice Nataši.
První narození rosomáka v Česku
„I v předchozích letech jsme u našich rosomáků pozorovali páření, ale na mládě jsme čekali celých šest let. Odborníci na chov rosomáků popisují, že u tohoto druhu paradoxně nerozhoduje věk samice, ale samce. Většinou se mláďata rodí, až samec dosáhne osmi let, což se potvrdilo i u nás,“ říká ředitel zoo Brno Martin Hovorka.
S gratulací brněnským chovatelům přispěchal i koordinátor chovu rosomáků Leif Blomqvist ze švédského Nordensarku: „Milí kolegové z Brna, gratuluji k prvnímu odchovu rosomáka sibiřského v českých zahradách a těším se na zprávu, jestli je to samec nebo samička.“
Před rokem 1990 byl tento druh chovaný spíše v severských krajinách, velmi zřídka v kontinentální Evropě a jednalo se většinou o jedince odchycené ve volné přírodě. Neúspěchy s odchovem v zoo a úbytek jedinců ve volné přírodě vedl v roce 1994 k založení EEP programu, do kterého se zapojilo 13 zoologických zahrad. I když se výsledky odchovu v péči člověka zlepšily, stále je každé narozené mládě rosomáka sibiřského považováno za velký úspěch.