Unikátní meteorit Hypatia obsahuje materiál z exploze supernovy typu Ia

Neobvyklý obsah mikrodiamantů a izotopů některých prvků přivedl vědce k hypotéze, že meteorit Hypatia pochází přímo z exploze supernovy typu Ia

19.05.2022 - Stanislav Mihulka



Malý meteorit Hypatia, který byl nalezen v roce 1996 v Egyptě, v poušti u hranice s Libyí, v podobě několika úlomků, je pozoruhodný už svým názvem. Dostal jméno po antické novoplatónské filozofce a matematičce Hypatii z Alexandrie, která byla v roce 415 našeho letopočtu brutálně zavražděna davem zfanatizovaných křesťanů.

Meteorit ze supernovy

Odborníky tento meteorit již od svého objevu dráždí svým neobvyklým složením a strukturou. Obsahuje velké množství mikrodiamantů, kterým se liší prakticky od všech ostatních známých meteoritů. Velmi neobvyklé je u Hypatie i zastoupení některých izotopů. Kolem původu meteoritu existuje celá řady hypotéz, včetně původně převažujícího názoru, že jde o kousek jádra komety.

Specialista na izotopy Jan Dirk Kramers z jihoafrické Univerzity v Johannesburgu a jeho spolupracovníci přicházejí s ještě mnohem divočejší teorií. Složení Hypatie podle nich odpovídá vzniku z mezihvězdného prachu, a to ne jen tak ledajakého – vědci jsou přesvědčeni, že tento meteorit byl uhněten z prachu po bývalém červeném obru, z něhož se zrodil bílý trpaslík, plynem exploze supernovy typu Ia, jaké odpalují bílí trpaslíci ve dvojhvězdě, když nakradou určité množství hmoty hvězdného partnera. V takovém případě by Hypatia zřejmě pocházela z mezihvězdného návštěvníka, který přiletěl do Sluneční soustavy po jejím vzniku.

TIP: 4,6 miliardy let starý saharský meteorit je nejstarší vyvřelinou Sluneční soustavy

„Pokud je naše hypotéza správná, Hypatia by měla být prvním hmatatelným důkazem exploze supernovy typu Ia, s nímž jsme se setkali.V jistém smyslu jsme vlastně přistihli supernovu při činu, protože Hypatia by měla obsahovat atomy plynu ze samotné supernovy.“ okomentoval závěry Jan Dirk Kramers. Exploze supernovy typu Ia patří mezi nejenergetičtější události ve vesmíru.


Další články v sekci