U anglického hradu Kenilworth se podařilo nalézt obří kamenné střely ze 13. století
Dlouhé obléhání anglického hradu Kenilworth na konci Druhé války baronů po sobě zanechalo svědectví v podobě ničivých kamenných střel do katapultů.
V letech 1264–1267, tedy v době, kdy na našem území vládl Přemysl Otakar II., se v Anglii odehrála občanská válka známá jako Druhá válka baronů. Střetly se v ní vojska vzbouřených baronů vedených Simonem de Montfort, hrabětem z Leicesteru a královská vojska, která vedl princ Eduard, pozdější král Eduard I.
Na konci této války sehrál významnou roli hrad Kenilworth v hrabství Warwickshire v centrální Anglii. Od června do prosince 1266 byl hrad, který byl v držení jednotek baronů, obléhán armádou prince Eduarda. Na tehdejší dobu velmi dlouhé obléhání provázely zuřivé boje, při nichž armády využívaly rozmanité obléhací stroje, včetně katapultů s protizávažím (tzv. trebuchety), zřejmě nejúčinnější středověké obléhací zbraně.
Obléhání Kenilworthu
Kenilworth byl za zmíněné občanské války jedním z největších a nejlépe opevněných hradů Anglie a jeho obléhání proto bylo mimořádně náročné. Hrad se nakonec princ Eduardu sice dobýt nepodařilo, i tak ale slavil vítězství. Během obléhání svolal král Jindřich III. do Kenilworthu parlament, jehož výsledkem bylo Kenilworthské diktum – dokument o smíru, který stanovil podmínky k ukončení konfliktu. Baroni deklarované podmínky sice zpočátku odmítali přijmout, hlad a nemoci je ale nakonec donutili 13. prosince 1266 kapitulovat a přijmout potupný diktát.
O urputnosti tohoto nejdelšího středověkého obléhání na území Anglie svědčí i nedávný nález dělníků, kteří v prostoru mimo hradby objevili celkem osm výborně zachovalých kamenných střel, zřejmě používaných do trebuchetů královského vojska. Podobnou výzbojí disponovali ale i obránci, takže kamenné střely mohly patřit i jim. Velikost objevených střel, opracovaných do tvaru koule, se velmi liší. Největší z nich váží 105 kilogramů, nejmenší má pouhý kilogram.
„Ihned jsme poznali, že nalezené artefakty mají těsnou spojitost s obléháním v roce 1266,“ vysvětluje historik William Wyeth z neziskové kulturní organizace English Heritage. „Během archeologických vykopávek v šedesátých letech byly objeveny velmi podobné střely. Každopádně ale máme radost, takové nálezy se nepotkávají každý den.“