Tohle raději nezkoušejte: Vybrali jsme 5 nejnebezpečnějších sportů

Soutěživost je lidské povaze vlastní a mnohé sporty vyžadují opravdu „celého člověka“. Účastníci následujících soutěží musí počítat nejen s únavou, ale i s možností, že si způsobí vážná zranění nebo dokonce smrt

14.02.2018 - Marek Telička



Šampioni z páry

Rizika: popáleniny, selhání srdce, celkový kolaps
Stojí za zmínku: po smrti jednoho z finalistů byla soutěž v roce 2010 zrušena

Po několik let bylo mistrovství světa v saunování pořádáno ve Finsku, kde má tento způsob otužování a zlepšování fyzické kondice dlouhou tradici. V případě této soutěže si ale nepředstavujte poklidné posezení s kamarády, zakončené napěněným půllitrem, po němž se všichni v dobré náladě vydají k domovu. Zatímco běžně by podle odborníků měla být teplota v sauně udržována kolem 90 °C, při tomto soutěžení bylo v kabině až 110 °C. Navíc byly rozžhavené kameny v sauně pravidelně polévány vodou a vysoká vlhkost vyostřila podmínky k nevydržení.

Účastníci se jeden po druhém potáceli ven a zhruba po deseti minutách byl znám vítěz. Soutěžící si běžně odnášeli popáleniny. Po ročníku 2010, kdy jeden z finalistů zemřel a druhý musel být hospitalizován, byla soutěž zakázána. 


Člověk proti skále

Rizika: volný pád a smrt
Stojí za zmínku: průkopník tohoto sportu John Bachar zemřel při pokusu o sólový výstup ve věku 52 let

Vyznavači horolezectví tvrdí, že s potřebnou dávkou opatrnosti a při správném používání jisticích prostředků jde o pohyb stejně bezpečný, jako je třeba jízda na kole. Jedna z forem horolezectví, nazvaná „volné sólové lezectví“, ovšem žádné jisticí techniky nepoužívá.

Vyznavači tohoto horolezeckého stylu tvrdí, že při tomto pohybu je neocenitelná jednoduchost a rychlost (nezdržují vás žádná lana a karabiny). Alex Honnold tak například zdolal 670 m vysokou severozápadní stěnu yosemitského útvaru Half Dome za dvě hodiny a padesát minut. Normálně si přitom tato cesta vyžádá několik dní. Faktem je, že osudným se může stát jediné zaváhání a jediná chvilka pochyb. Při sólových výstupech zahynuli například legendární lezci John Bachar a Derek Hersey.  


Který nádech bude poslední?

Rizika: ztráta vědomí, smrt
Stojí za zmínku: jednou z výrazných postav tohoto sportu byl v posledních letech Čech Martin Štěpánek

Freediving neboli volné potápění získalo v posledních letech velkou popularitu. Tento sport ovšem zdaleka nemůže provozovat každý. Stručně řečeno jde o potápění do co největší hloubky bez jakýchkoliv pomocných přístrojů. Zřejmě nejznámější soutěž se koná na Bahamách, kde se účastníci podél nataženého lana dostávají až do neuvěřitelné hloubky kolem 120 metrů. Musí bojovat s nutkáním nadechnout se, vyrovnat se s rostoucím tlakem a po vynoření musí být dokonce povzbuzováni k tomu, aby se znovu rozdýchali. Na konci svého výkonu se v podstatě nacházejí v deliriu a často ztrácejí vědomí.

Každý ze špičkových freediverů si navíc dokáže vybavit jména několika svých kolegů, kteří se jednoho dne potopili ke svému poslednímu ponoru. Zachránit život jim nedokázali ani dohlížející potápěči s kyslíkovými láhvemi na zádech, ani nad hladinou čekající lékařský tým. 


Ztloustni, jak nejvíc můžeš

Rizika: protržení žaludeční stěny, smrt
Stojí za zmínku: účastníci během pár měsíců často naberou dvojnásobek své původní váhy

Soupeření o to, kdo se stane nejtlustším mužem, trvá několik měsíců. Jde o tradiční měření sil, které probíhá v súdánském kmeni Dinka. Za mužný ideál je tam považován ten největší tlusťoch. Proto se mladíci, kteří chtějí získat přízeň krásných dívek, po několik měsíců přejídají k prasknutí a snaží se vůbec nehýbat, aby zbytečně nespálili nabrané tuky.

Na konci soutěže se na třesoucích se nohou doplazí do středu vesnice, kde členové komunity vyberou vítěze, jemuž se podařilo nejvíc ztloustnout. Není nic neobvyklého, že žaludek některého z mladíků nevydrží nápor a protrhne se, čímž se počet účastníků o jednoho sníží. Soutěžící nicméně tvrdí, že se smrti nebojí a umřít takovým způsobem je čest. 


Příliš velký doušek

Rizika: velké množství vody převrátí rovnováhu elektrolytů v těle, hrozí i smrt
Stojí za zmínku: rodina Jennifer Strangeové vysoudila na radiostanici 16,5 milionu dolarů

V roce 2009 vyhlásilo rádio KDND v americkém Sacramentu soutěž nazvanou „Hold Your Wee for a Wii“. Ten z účastníků, jenž při neustálém přísunu tekutin (soutěžící museli každou čtvrthodinu během dvou minut vypít zhruba čtvrt litru vody) vydržel co nejdéle nejít na záchod, měl vyhrát videoherní stolní konzoli Wii. Moderátoři byli v průběhu samotné soutěže několika telefonáty varováni, že se účastníci mohou vodou předávkovat a utrpět újmu na zdraví. Tuto možnost ale přecházeli vtipkováním a zlehčovali ji.

Velké množství požité vody ovšem opravdu může způsobit nerovnováhu elektrolytů v těle a následný kolaps. Osmadvacetiletá matka tří dětí (její nejmladší dcera měla teprve 11 měsíců) Jennifer Strangeová údajně vypila 7,5 l vody. Rozbolela ji hlava a musela ze soutěže odstoupit. Později byla nalezena mrtvá a pitva prokázala otravu vodou. Deset zaměstnanců stanice dostalo pár dní nato výpověď.  

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci