Těsné přiblížení Apophisu v roce 2029 může vyvolat velké planetkotřesení

V dubnu 2029 se Zemi přiblíží 450 metrů velká planetka Apophis. Zatímco pro nás půjde hlavně o zajímavou podívanou, úplně bez následků se podle nové studie tento blízký průlet neobejde.

11.11.2024 - Stanislav Mihulka



V pátek 13. dubna roku 2029 má podle propočtů vědců dojít k nejtěsnějšímu známému průletu planetky (99942) Apophis. V tento den se má tato 450 metrů velká potenciálně nebezpečná planetka z Atenovy skupiny přiblížit Zemi na pouhých 31 tisíc kilometrů. Bude se tak naší planetě nacházet nejen podstatně blíž než Měsíc (384 tisíc kilometrů), ale také blíž než například geostacionární satelity (36 tisíc kilometrů).

S velkou pravděpodobností nás čeká zajímavá podívaná, planetka Apophis by za dobrých podmínek měla být viditelná i pouhým okem z Evropy, Afriky a západních částí Asie. 

Ještě relativně nedávno byla Apophis považována za nebezpečnou s ohledem na možný střet se Zemí. Následky takové kolize by byly katastrofální – náraz 60 milionů tun vážící planetky, řítící se rychlostí 30 kilometrů za sekundu, by učinil neobyvatelným území o rozloze tisíců kilometrů čtverečních a zahubil možná miliony lidí. Nové analýzy její trajektorie ale naštěstí střet planetky Apophis se Zemí prakticky vylučují.

Velké planetkotřesení

Úplně bez následků se ale tento blízký průlet neobejde. Podle Ronalda-Louise Ballouze z americké Univerzity Johnse Hopkinse, bude mít setkání dopady na samotnou planetku. Průlet by podle studie, zveřejněné na preprintovém serveru arXiv, mohl na Apophisu rozpoutat velké planetkotřesení, které do jisté míry rozruší jeho strukturu. 

Podle vědců je pravděpodobné, že gravitační působení Země vyvolá na Apophis otřesy, které z ní uvolní množství prachu a dalšího materiálu. Přestože většina uvolněného materiálu s největší pravděpodobností skončí na povrchu planetky, část by se mohla dostat do okolního prostoru a vytvořit prachový oblak. Jedním z důsledků těchto událostí má podle vědců být obnažení některých části Apophisu a jejich vystavení kosmickým vlivům. Zkrátit by se také mohla rychlost rotace planetky o zhruba devět hodin.

Zda a v jaké míře dojde k naplnění zmíněného scénáře bude sledovat především mise OSIRIS-APEX, která je pokračováním úspěšné mise OSIRIS-REx. OSIRIS-APEX bude z těsné blízkosti pozorovat Apophis před jejím průletem, během něj i po jeho skončení. Blízký průlet bude ale nepochybně předmětem zájmu mnoha vědců celého světa, takto velký objekt se k Zemi přiblíží jednou za zhruba 7 500 let. Máme se tedy rozhodně na co těšit.


Další články v sekci