Talisman z kovárny: Proč je podkova považována za symbol štěstí?
Štěstí prý nosí kominíci, nalezený čtyřlístek nebo třeba správná čísla. Za symbol štěstí je ale považována i podkova. Proč právě ona?
Podobně jako u jiných pověr, ani u „podkovy pro štěstí“ neznáme její přesný původ. Nejstarší spekulace ji datují zhruba do 8. století př. n. l., kdy babylonští Chaldejci považovali půlměsíc za ztělesnění různých bohyň chránících před neštěstím a zlými silami. Četné nálezy starověkých amuletů uvedeného tvaru dokládají, že se popsaná víra patrně rozšířila i do Středozemí a uchovala se po několik dalších staletí. Podkova bývá spojována také s číslem sedm – například tím, že tradičně zahrnovala tentýž počet otvorů.
TIP: Třináctka je považována za symbol neštěstí, jaká čísla jsou naopak ta šťastná?
Další lidové pověsti souvisejí s materiálem: Železo mělo údajně kouzelnou moc, takže například odpuzovalo čarodějnice. Vůbec nejpopulárnější však zůstává legenda z 10. století o svatém Dunstanovi, patronovi kovářů, kterého jednoho dne požádal o okování svých kopyt sám ďábel. Světec mu však záměrně přibil na nohy ještě žhnoucí kusy kovu a bolest satana přiměla, aby okamžitě prosil o jejich sundání. Dunstan tak učinil pod podmínkou, že ďábel už nikdy nevstoupí na místo, kde uvidí nad vchodem viset podkovu.