Tajemství úspěchu medúzovců: Křehcí, ale neporazitelní obyvatelé moří
Medúzovci, primitivní žahavci bez mozku, krve a srdce, fascinují vědce tím, jak dokázali přežít stovky milionů let a ovládnout oceány ve všech podobách – od miniaturních až po gigantické druhy.
Zhruba 95 % těl medúz tvoří voda, zatímco zbytek představuje malý shluk svalů, bílkovin a nervových buněk. Evoluční úspěch medúzovců je vzhledem k jejich tělesné stavbě překvapivý: Coby tvorové bez mozku, krve a srdce přežili nejméně pět set milionů let.
Kyslík absorbují z vody přes tenkou vnější membránu, potravu zachycují pomocí žahavých buněk a podávají si ji do úst umístěných pod zvonem. Pohybují se tak, že stahují svaly, vypuzují vodu z těla a pulzují v souladu s mořskými proudy.
Medúzovci se vyskytují ve všech oceánech, navzájem se ovšem velmi liší. Některé zhruba ze dvou tisíc známých druhů jsou malé jako špendlíková hlavička, kdežto jiné se řadí mezi působivé obry. Příklad druhých zmíněných nabízí talířovka obrovská (Cyanea capillata) se stovkami chapadel, jež mohou dorůstat délky přes třicet metrů, takže překonávají i rekordmanky z řad velryb. Nejsmrtelnější medúzu pak představuje čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri), jejíž jed dokáže člověka usmrtit během několika minut.