Švédští umělci hledají dobrovolníka pro práci snů: Nemusíte dělat nic a dostanete zaplaceno
Přestavte si, že by vám někdo nabídl slušně placenou práci a nechtěl po vás nic jiného, než abyste do ní přišli. Přesně tohle nabízí švédské umělecké duo v rámci svého projektu „Věčná zaměstnanost“
Jedinou pracovní povinností uchazeče je, aby se ve stanovený čas dostavil na pracoviště – tím je vlakové nádraží Korsvägen ve švédském Göteborgu. Po příchodu „nejzbytečnějšího zaměstnance“ se automaticky aktivují světla umístěná na nástupišti. Poté si může dělat co se mu zlíbí a nemusí ani zůstávat na pracovišti. Na konci „směny“ se ovšem musí dostavit zpět do práce a zhasnout.
Práce snů je nabízena na dobu neurčitou s platem 20 tisíc švédských korun (v přepočtu 50 tisíc Kč). K základnímu platu náleží roční bonusy, pravidelně zvyšovaná mzda, dovolená i příspěvek k penzijnímu pojištění.
TIP: Přepracovaní Jihokorejci volí vězeňskou celu před stresem moderního světa
Celý projekt je provokativním uměleckým vyjádřením dua Simon Goldin a Jakob Senneby, kteří uspěli v mezinárodní soutěži o podobě rekonstruovaného nádraží Korsvägen. Jejich nápad „peníze se dnes vyplácejí více než práce,“ zaujal porotce a umělci tak získali finanční podporu ve výši sedmi milionů švédských korun. Peníze nepoužili přímo na projekt samotný – aby se vyhnuli zdanění, založili nadaci a prostřednictvím ní investovali peníze do akciového fondu. Náklady na plat zaměstnance by tak podle jejich propočtů měly zajistit úroky a investiční zisky.
Projekt „Věčná zaměstnanosti“ se tímto svérázným a provokativním způsobem pokouší upozornit na skutečnost, že žijeme ve společnosti, v níž je návratnost kapitálu podstatně vyšší než průměrné zvyšování platů a peníze se tak dnes vyplácejí více než práce samotná.
Konkrétní výběr uchazeče o zaměstnání snů proběhne až v roce 2026, tedy v době, kdy by měla být rekonstrukce nádraží Korsvägen hotová. Základní popis pracovní pozice už ale autoři zveřejnili.