„Svatý grál“ recyklace: Stanou se skládky novým zdrojem materiálů a energie?
Skládky byly dlouho místem, kde odpad končí; teď by se mohly stát novým zdrojem materiálů a energie, které dokážeme využít
Belgičtí vědci dovedli recyklaci odpadu k dokonalosti, když vyvinuli metodu, díky níž lze dnes nepoužitelný odpad na skládkách proměnit v užitečný výrobní materiál.
Yves Tielemans, vývojář společnosti Group Machiels, vysvětluje změnu pohledu odborníků: „Dlouho jsme na skládky nahlíželi jako na poslední místo, kde odpad končí. Jenže asi před deseti lety se náš postoj změnil a začali jsme skládky považovat za zdroj materiálů a energie, které dokážeme využít.“
Nejdřív se z odpadu na skládce vytřídí sklo, plasty nebo kovy – tedy materiály, které lze recyklovat snadno. Zbývající směs pak putuje do plazmové pece, kde ji čeká proces zplyňování. Výsledkem je syntetický plyn – směs oxidu uhelnatého a vodíku, kterou lze používat například k vytápění. Druhým produktem metody belgických vědců je takzvaný plasmarok, jenž vypadá jako láva. Z něj lze po smíchání s těmi správnými chemikáliemi vyrobit něco jako beton.
„Svatý grál“ recyklace
Další z belgických vědců, Lukas Arnout, vysvětluje přednosti získaného materiálu: „Dokázali jsme, že náš beton předčí v kvalitě ten běžný. Díky úplně jinému složení je odolnější. Lépe odolá kyselému i sirnatému prostředí a mořské vodě. Na rozdíl od běžného betonu navíc zvládne také vysoké teploty – i 12 až 13 tisíc stupňů Celsia!“
TIP: Na největší světové skládky přibude denně přes 10 tisíc tun odpadu
Jak syntetický plyn, tak plasmarok údajně neškodí životnímu prostředí. Proces zplyňování, který belgičtí vědci vyvinuli, je tak „svatým grálem“ recyklace. Přesný postup vynálezci pochopitelně tají. Kromě příznivého vlivu na naši planetu v sobě unikátní metoda samozřejmě ukrývá i potenciál, jak zbohatnout. Jen si to představte – na skládkách končí denně tisíce tun odpadu. Jen v Evropě jich je více než 500 tisíc. Teď se mohou všechny stát zdrojem materiálu pro výrobu superodolného betonu a plynu pro vytápění. Je tedy jasné, že o belgický patent bude rvačka. Pokud je proces skutečně zcela nezávadný, pro životní prostředí by to byla skvělá zpráva.
Recyklace v historii
Proces zužitkování odpadových materiálů není vynálezem moderní doby. Archeologické nálezy ukazují, že k recyklaci popela, keramiky či nástrojů docházelo už ve starověku a k recyklaci papíru přistoupili poprvé v Japonsku na začátku 11. století. Česká republika se v současnosti řadí na šesté místo v celkové míře recyklace v rámci EU a vytřídí se u nás například 75 % obalového odpadu, v čemž nás v Evropě předčí pouze Belgie a Dánsko.