Střední tank Vickers Medium Mark II: Nouzové opatření proti invazi do Británie
Do začátku druhé světové války sloužily tyto obrněnce, jež byly ve výzbroji od roku 1925, k výcviku tankových posádek
Po zkušenostech s provozem tanku Medium I do výzbroje se projevily některé konstrukční nedostatky vyžadující provedení hlubších změn. Projektu se ujala konstrukční kancelář a továrna Vickers-Armstrong, která využila původní pohonnou jednotku a další agregáty, zlepšila výhled z místa řidiče, opatřila podvozek svislými pancéřovými deskami a zesílila jeho součástky, u kterých se na typu Medium I projevovalo zvýšené opotřebení a časté poruchy.
Korba a věž byly nýtované. Výzbroj se nacházela v otočné věži a počet zbraní byl proměnlivý – většinou se však jednalo o jeden kanón a čtyři kulomety, schopné postřelovat celé okolí tanku. Jeden z kulometů umístěný v zadní části věže sloužil zároveň i jako protiletadlová zbraň. Motor byl chlazen vzduchem, což sice značně komplikovalo větrání tanku, ale přesto se tohoto prvku technici nevzdali: považovali jej totiž za důležitý kvůli možnému nasazení vozidla v tropech. V základním provedení britská armáda objednala celkem 100 obrněnců Medium II.
Medium Mark II*
- Osádka: 5 mužů
- Hmotnost: 13,5 t
- Délka: 5,33 m
- Šířka: 2,78 m
- Výška: 3,05 m
- Pancéřování: 6–8 mm
- Pohonná jednotka: Armstrong Siddeley o 67 kW MAX. RYCHLOST: 21 km/h
- Dojezd: 195 km
- Hlavní výzbroj: 3liberní kanón ráže 47 mm
- Vedlejší výzbroj: 3× .303 kulomet Vickers ráže 7,7 mm
První vozidla začala přicházet k jednotkám v roce 1925 a postupně nahrazovala předešlé typy Medium I a Medium C. Prakticky až do začátku druhé světové války sloužily tyto obrněnce pro výcvik tankových osádek a po evakuaci Britského expedičního sboru u Dunkerque v roce 1940 byly znovu zařazeny do výzbroje jako nouzové opatření proti hrozící invazi, jelikož veškerá technika zůstala ve Francii. Pokud je tankisté dobře udržovali, bylo na tyto stroje spolehnutí a mohly se pohybovat ve srovnání s ostatními tanky té doby poměrně rychle.
Postupem času se do výroby zaváděly tyto vylepšené verze:
Mark II* – Verze s odmontovanými věžovými kulomety, které nahrazoval jeden spřažený kulomet Vickers.
Mark II**– Tanky této verze navíc disponovaly vzadu na věži namontovanou pancéřovou skříní s vysílačkou zajišťující spojení na bojišti.
Mark II Tropical – V roce 1928 odeslali Britové pět těchto obrněnců ke zkouškám do Egypta, kde se podrobily provozním testům v tropickém podnebí. Dočkaly se zde začátku války, ale žádné další tanky do tropické verze již upraveny nebyly.
Mark II CS – Tank pro přímou podporu pěchoty byl vyzbrojen 3,7palcovou houfnicí s dostřelem až 1 000 m. Používaly se buď zadýmovací, nebo tříštivé střely, ale přesnost palby nebyla příliš vysoká.
Mark II* Command Tank – Stroj upravený pro potřeby velitele tankové brigády byl zbaven výzbroji, ale získal navíc jednu radiostanici. Věž dostala falešnou dřevěnou hlaveň a neměla otáčecí mechanismus.