Stmívající se hvězda ze souhvězdí Ryb zřejmě požírá své planety
Známá blikající Tabbyina hvězda ze souhvězdí Labutě má své dvojče. Co způsobuje stmívání hvězdy RZ Piscium ze souhvězdí Ryb?
Záhada stmívající Tabbyiny hvězdy zaměstnávala v posledních měsících odborníky i laickou veřejnost. Zmíněný žlutobílý trpaslík ze souhvězdí Labutě ale není jedinou hvězdou s podobným projevem.
Další záhadně se stmívající hvězdu představuje RZ Piscium ze souhvězdí Ryb, vzdálenou přibližně 550 světelných let od Země. I tato hvězda se nepravidelně stmívá a opět zjasňuje.
Podivné změny jasnosti
Vědci mají po ruce dvě hlavní hypotézy, proč se tahle hvězda tak zvláštně chová. Může jít o mladou hvězdu, která se zrodila před 30 až 50 miliony lety, obklopenou hustým diskem plným prachu, kamení a asteroidů. Tělesa v disku se občas srazí, vytvoří oblak kosmické suti a ta pak hvězdu zastíní. Druhou možností je, že RZ Piscium je vlastně mnohem starší než Slunce a stává se červeným obrem. Přitom likviduje planety a jejich suť stíní hvězdu.
TIP: Tabbyina hvězda ze souhvězdí Labutě znovu bliká: Vědci netuší proč
Kristina Punzi z newyorského Rochester Institute of Technology (RIT) se svými kolegy tvrdí, že nejblíže pravdě bude kombinace obou těchto teorií - RZ Piscium je podle ní zřejmě doopravdy mladá hvězda, pozorujeme ji ale v době, kdy likviduje a požírá planety, které se dostaly do její blízkosti. Jejich suť pak z našeho pohledu hvězdu stmívá.