Štítník karolinský: Bizarní ryba, která ochutnává mořské dno nohama

Ryba s šesti nohama je zvláštnost sama o sobě. Ryba s šesti nohama, které fungují jako jazyk, je už učiněná bizarnost.

04.11.2024 - Martin Reichman



Štítník karolinský (Prionotus carolinus) je zvláštní ryba s šesti „nohama“, které používá k „ochutnávání“ mořského dna. Žije v mělkých vodách západního Atlantiku od Nového Skotska až po Floridu a živí se krevetami, kraby, chobotnicemi, červy a malými rybkami. 

Štítník je nápadný hlavně díky svému vzhledu – má velkou ostnatou hlavu, velké oči, dvě obrovské ploutve podobné křídlům a šest nohou připomínajících nohy krabů. Tyto „nohy“ jsou ve skutečnosti smyslovými orgány, které rybě umožňují najít potravu. V nedávné studii vědci zjistili, že nohy štítníků karolinských fungují podobně jako jazyk – nacházejí se na nich chuťové receptory a buňky citlivé na dotek. 

„Jedná se o rybu, u níž se její zvláštní ‚nohy’ vyvinuly prostřednictvím stejných genů, které přispívají k vývoji našich končetin, aby je poté využila k vyhledávání kořisti pomocí stejných genů, které využívá náš jazyk k ochutnávání potravy. Je to docela divoké,“ uvádí autor nedávné studie Nicholas Bellono, profesor molekulární a buněčné biologie na Harvardově univerzitě.

Vědci v laboratoři sledovali vývoj „nohu“ štítníků od embryí až do dospělosti. Ukázalo se, že tyto lopatkovité orgány vznikají z prsních ploutví. Mají díky tomu svaly umožňující „chůzi“ a usnadňují štítníkům hrabání v mořském dně. Přestože všechny druhy štítníků (biologové jich rozeznávají více než dvě desítky) mají podobné nohy, jen některé druhy jsou přizpůsobeny pro hrabání a ochutnávání.


Další články v sekci