Starý dobrý trik: Pomůže proti koronaviru léčba protilátkami uzdravených?
Krev uzdravených pacientů by mohla poskytnout ochranu lidem nejvíce ohroženým koronavirem
V době sílící pandemie, která probíhá velmi rychle, se odborníci uchylují ke starým osvědčeným receptům. Jedním z nich je i použití krve pacientů, kteří se s nákazou poprali bez větších obtíží a vyléčili se. Jde o léčbu pasivními protilátkami, která pochází již z konce 19. století. Tuto léčbu lidé hojně využívali ve dvacátém století, ke zvládání epidemií a pandemií spalniček, neštovic, příušnic nebo chřipky.
Pasivní protilátková terapie
K této staré dobré metodě se teď vrátil výzkumný tým americké Univerzity Johnse Hopkinse. Jde o nouzový prostředek, který je možné použít, když ještě není k dispozici žádná účinná léčba ani vakcína. Podle imunologa Artura Casadevalla je ohromnou výhodou tohoto přístupu, že není nutný žádný výzkum a vývoj. Tahle léčba je k dispozici hned, jen je nutné získat dost krve od lidí, nejlépe hned poté, co se uzdravili.
Jde o to, že vyléčení lidé jsou plní protilátek ve zcela nadbytečném množství. Pokud lékaři odeberou těmto lidem krev a zpracují protilátky, mohou být následně použity k dočasné ochraně ohrožených lidí, ať už pacientů nebo rodinných příslušníků nakažených, stejně jako lékařů a dalších lidí, kteří jsou vystaveni větší zátěži koronavirem. Američtí odborníci jsou přesvědčeni, že taková ochrana může fungovat týdny až měsíce.
TIP: Důsledné mytí rukou: Překvapivě snadná pomoc proti pandemii virů
Autoři studie upozorňují, že zmíněný postup má v současné době mnoho neznámých – není například jisté, jak velké množství rekonvalescentního séra je k léčbě či ochraně pacientů potřeba. Nikdo ale neočekává, že se by se pasivní protilátková terapie stala pověstnou „stříbrnou kulkou“ pro nový koronavirus. Může ale pomoci ve snaze vyrovnat stoupající křivku počtu nakažených a poskytnout farmakologickým odborníkům čas k vývoji skutečně efektivního léku.