Space Perspective představili kabinu pro cesty k „hranici vesmíru“
Již koncem příštího roku by měla luxusní přetlaková kabina Neptun vynášet movité turisty do stratosféry
Plánů, jak dopravovat turisty „na hranici vesmíru“ pomocí balónů, se v posledních letech objevila celá řada. Jen málokterý z nich ale skutečně překročil fázi konceptu. Novinka floridské společnosti Space Perspective představuje v tomto směru vítanou změnu – firma nedávno představila funkční prototyp své vesmírné kapsle pro přepravu turistů.
Space Perspective se v médiích poprvé objevili v roce 2020, kdy představili svůj projekt balónových letů do výšky přes 30 tisíc kilometrů. Kabina pro takový let měla pojmout osm platících pasažérů a pilota, kteří měli společně absolvovat zhruba šestihodinový let. Odměnu za velmi drahý výlet měl představovat jedinečný výhled na temnotu blízkého vesmíru a pohled na zakřivenou rodnou planetu.
Balonem k hranici vesmíru
Nedávno firma představila svou přetlakovou kabinu Neptun, která má dopravovat turisty pomocí obřího výškového balónu SpaceBallon, naplněného vodíkem. V této konfiguraci by měli turisté dvě hodiny stoupat do letové výšky, dvě hodiny se kochat pohledem na vesmír a rodnou hroudu a po zbývající dvě hodiny zase klesat zpět k Zemi.
Představené kabině nechybí výbava v podobě pohodlných sedadel, baru s občerstvením, Wi-Fi připojení, které má umožnit videopřenosy z letu v reálném čase a 360stupňový panoramatický výhled. Výbavě odpovídají i ceny letenek, které se již prodávají za 125 tisíc dolarů (téměř 2,8 milionů Kč).
TIP: Balónem do stratosféry: Americký startup plánuje dostupnou „vesmírnou“ turistiku
Kromě výše zmíněného pracují vývojáři Space Perspective také na plavidle Marine Spaceport Voyager, z něhož by měly odlétat balony s kabinou Neptun do stratosféry. Stejné plavidlo má vyzvedávat kabinu i balon po přistání z hladiny oceánu. První plánovaný let má být zkušební a obejde se bez posádky. Pokud ale vše dobře dopadne, již v druhé polovině příštího roku by měly přijít na řadu i lety s posádkou.