Solar Orbiter objevil miniaturní erupce plazmatu, které zřejmě vytvářejí sluneční vítr
Objev nepatrných výtrysků plazmatu v oblasti koronální díry by mohl přispět k objasnění mechanismu vzniku slunečního větru
Sluneční vítr je vlastně proud částic, převážně protonů, částic alfa a elektronů, který vychází ze Slunce, typicky rychlostí kolem 450 km/s. Již nějakou dobu tušíme, že vzniká ve sluneční koroně, velmi žhavém a jasně zářícím okolí Slunce. Mechanismus vzniku slunečního větru ale doposud zůstával záhadou.
Teď jsme se podle všeho dostali blízko k pochopení mechanismu vzniku slunečního větru, především díky sondě Solar Orbiter a jejímu špičkovému vybavení. Soustava speciálních teleskopů Extreme Ultraviolet Imager na palubě Solar Orbiteru pořídila letos na konci března snímky korony v oblasti jižního pólu Slunce, na nichž jsou zachyceny slabě zřetelné a jen krátkodobé útvary, které odpovídají malým výtryskům plazmatu. V této oblasti se nacházela tzv. koronální díra, což je oblast sluneční korony s velmi nízkou hustotou a teplotou plazmatu.
Nepatrné erupce u koronální díry
Tyto výtrysky trvají asi 20 až 100 sekund a vyvrhují plazma rychlostí asi 100 km/s. Lakshmi Pradeep Chitta z německého Institutu Maxe Plancka pro výzkum Sluneční soustavy a jeho kolegové se domnívají, že právě tyto miniaturní výtrysky u koronální díry by mohly být oním dlouho hledaným zdrojem slunečního větru. Výzkum německých vědců nedávno zveřejnil prestižní časopis Science.
Nově objevené erupce jsou asi tisíckrát méně energetické než doposud nejmenší známé erupce plazmatu na Slunci, takzvané nanoerupce. Chitta a spol. proto mluví o pikoerupcích. Snímky Solar Orbiteru naznačují, že pikoerupce jsou na Slunci velmi časté. Badatelé z toho usuzují, že vyvrhují podstatnou část materiálu, který pak pozorujeme ve slunečním větru.
TIP: Zvláštní jev: Ve sluneční koroně „prší“ chladnoucí plazma
Mise sondy Solar Orbiter pokračuje. Její oběžná dráha kolem Slunce se postupně mění. Slunce zároveň dál postupuje solárním cyklem a lze očekávat, že se v koroně budou na různých místech objevovat další koronální díry. Solar Orbiter by tím pádem měla mít příležitost získat další snímky s pikoerupcemi v nové perspektivě.