Šokující výzkum: Silnice možná znečišťují ovzduší více než auta
Z asfaltových povrchů se uvolňuje do ovzduší až nečekané množství škodlivin, hlavně za horkých dní
Skoro se tomu nechce věřit, ale podle nového výzkumu amerických odborníků by mohly, alespoň v některých oblastech, samotné silnice uvolňovat do ovzduší více škodlivých látek, nežli automobily, které po nich jezdí. Vědci k tomuto závěru dospěli po analýzách chemických sloučenin, které se za různých podmínek uvolňují z asfaltového povrchu vozovek a chodníků. Obzvláště za horkých dní to podle nich stojí opravdu za to.
Drew R. Gentner z americké Yale University a jeho kolegové zkoumali emise těkavých organických látek (VOC – volatile organic compound) a podobných částečně těkavých organických látek (I/SVOC – intermediate/semivolatile organic compound) z asfaltových povrchů. Tyto látky jsou přitom zásadním zdrojem pevných prachových částic v ovzduší, označovaných jako PM2,5, které jsou menší než 2,5 mikrometru a představují podstatné riziko pro zdraví lidí.
TIP: Ultrajemné částice prachu v ovzduší zvyšují riziko rakoviny mozku
Výsledky jejich analýz ukazují, že přinejmenším pro oblast jižní Kalifornie pochází větší množství znečisťujících látek v ovzduší, které se uvolní za rok, z asfaltových povrchů, tedy především ze silnic, než z provozu vozidel s benzínovými i dieselovými motory dohromady. Nejvýraznější je to v době, kdy je asfalt vystavený zvýšené intenzitě slunečního záření a zvýšeným teplotám.