Sociální média zhoršují depresi u teenagerů, videohry překvapivě nikoliv

Kanadský výzkumu potvrzuje, že příliš mnoho času strávených na sociálních sítích škodí duševnímu zdraví

22.07.2019 - Stanislav Mihulka



Mnoho z nás tráví podstatnou část svého času s očima přilepenýma k displeji rozmanitých elektronických zařízení. Odborníci se snaží zjistit, jaký to má dopad na lidské zdraví, především pokud jde o zdraví teenagerů. Mnozí z nich jsou totiž s displeji téměř srostlí.

Kanadští vědci na toto téma uskutečnili výzkum, do něhož zapojili 3 826 teenagerů (47 procent z nich bylo dívek), kteří docházeli do sedmé třídy v celkem 37 školách v rezidenční oblasti Montrealu. Během čtyř let sledovali, jak tito teenageři používají sociální média, a zároveň u nich hlídali sedm symptomů deprese, včetně pocitu osamělosti, smutku a zoufalství.

TIP: Máte depresi? Sociální média to zjistí rychleji a přesněji, než lékaři

Výsledky výzkumu mluví jasně. Přílišné používání sociálních médií a sledování televize těsně souvisí s nárůstem symptomů deprese u teenagerů. Naopak hraní videoher a používání počítače nemá k duševnímu zdraví žádný negativní vztah.

Stručně řečeno, videohry a počítače jsou podle vědců v pořádku, kdežto sociální média a televize mohou škodit duševnímu zdraví. Ze všech digitálních médií jsou přitom sociální média v tomto směru nejvíce škodlivá.


Další články v sekci