Snímky arktických dronů odhalily praskající ledy v Grónsku

Praskající ledy v Grónsku nejspíš vytvářejí kilometrové vodopády. Ukazují to snímky arktických dronů

09.12.2019 - Stanislav Mihulka



Grónský ledovec představuje s rozlohou 1,7 milionu kilometrů čtverečních druhou největší plochu ledu na světě. Zároveň právě tento ledovec momentálně nejvíce přispívá ke vzestupu hladiny oceánů. A podle nových výsledků průzkumu se s postupujícím oteplováním kondice ledu v Grónsku neustále zhoršuje.

Zjistili to britští vědci, kteří si postavili speciální arktické drony, dostatečně odolné na průzkumné lety nad Grónskem. Díky nim získali první snímky z dronů, které ukazují, jak pod jezery roztáté vody na grónském ledu vznikají praskliny a šíří se od nich do okolí. To je špatná zpráva pro stabilitu ledu v Grónsku.

TIP: Grónsko se potýká s úbytkem ledu: Na vině je teplé počasí a časté deště

Pozorovanými prasklinami pod jezery na ledovci v Grónsku uniká z těchto jezer velké množství vody. Tato voda přitom proudí do prostor pod ledem, kde razantně urychluje roztávání celého ledovce. Během léta vzniká v Grónsku tisíce takových jezer. Jejich voda teď často proudí až na podloží, které je v kilometrové hloubce, a přitom vlastně vznikají jedny z největších vodopádů na světě.


Další články v sekci