Smrtící úder mamby zelené: Jed? Proti příbuzným nikdy!

Mamba zelená je jedovatý africký had žijící téměř výhradně ve větvích stromů. Tento had patří spíše k menším druhům, přesto ale může být smrtelně nebezpečný

04.09.2023 - Marek Telička



Jen zřídka se některý z příslušníků tohoto druhu spouští na zem. Bezpečí úkrytu ve větvích se vzdá pouze v případě, že pronásleduje kořist nebo když se vyhřívá na slunci. Právě ve větvích nalézá mamba svoji potravu – dospělé i nedávno vylíhlé ptáky, jejich vejce a drobné savce. Kromě toho mladí jedinci občas uloví jiné plazy – například chameleony.

Klidná, ale smrtelně nebezpečná

Hnízdo si mamby logicky dělají v blízkosti stromů, často v pobřežních křovinách nebo ve vlhkých savanách. Někdy jsou jejich domovem bambusové houštiny a mangové plantáže. Na rozdíl od mamby černé ovšem nejde o agresivního hada, takže setkání s ním nemusí být pro africké zemědělce fatální. Mamba zelená většinou ráda vyklidí pozice, ale pokud je zahnána do úzkých, může zaútočit jedovými zuby.

Tito hadi jsou nejmenším druhem z rodiny jedovatých mamb a většinou nedorůstají ani dvou metrů. Přes relativní drobnost (blízký příbuzný mamba černá je po kobře královské druhým nejdelším jedovatým hadem) může být uštknutí mamby zelené osudné. Jed je velice prudký a mezi jinými neurotoxiny obsahuje calcicludin a dendrotoxin.

TIP: Poodhalená plazí tajemství: Jak hadi přišli ke svému jedu?

Toxiny a zuby ovšem nepřicházejí ke slovu v rámci soubojů, které samci pořádají o právo pářit se s vybranou samicí. Při těchto střetech se samci přetlačují a vzájemně obtáčejí a vyhrává ten, kdo protivníka přitlačí k zemi. Ačkoli souboje trvají i několik hodin, oba protivníci z nich většinou vycházejí nezraněni. V létě kladou mamby 6–17 vajec, většinou do dutin stromů. Čerstvě vylíhlí hádci mají 35–45 cm a jsou od narození jedovatí.


Další články v sekci