Slušňák, nebo rebel? Neurovědci vystopovali příčinu našeho chování

Nový výzkum odhalil souvislost mezi rebelskou povahou a spojením dvou vzdálených oblastí mozkové kůry

18.05.2018 - Stanislav Mihulka



Proč se někteří lidé podřizují příkazům a konvencím, zatímco jiní jim vzdorují? Odpověď na tuhle otázku není jednoduchá. Švýcarští neurovědci ji hledali v lidském mozku pomocí experimentu s dobrovolníky, které sledovali na magnetické rezonanci.

Experimentu se účastnilo 51 univerzitních studentů, kteří podstupovali klasický behaviorální test s rozdělováním peněz mezi dotyčným studentem a další osobou. Vědci sledovali, jak se který student při rozdělování peněz chová, a ptali se na motivace a důvody, které je k jejich chování vedly. A po celou dobu také sledovali činnost jejich mozku na magnetické rezonanci.

TIP: Proč jsou teenageři tak hrozní? Jejich mozek nepozná, co je důležité

Badatelé očekávali, že chování studentů bude ovlivňovat mnoho různých faktorů. Ukázalo se ale, že o tom, zda je člověk rebel, nebo jestli se chová poslušně podle očekávání, do značné míry rozhoduje jedno konkrétní mozkové spojení. Čím silnější toto spojení je, tím větší je člověk rebel.

Konkrétní spojení propojuje dvě poměrně vzdálené oblasti mozkové kůry nazývané inferiorní parietální lobule a dorzolaterální prefrontální kortex. Jejich jména něco řeknou nejspíš jen specialistům na anatomii mozku, nám ostatním by mohlo stačit vědomí, že i sklony k rebelství jsou ve své podstatě „zadrátované“ v mozku.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Journal of Neuroscience

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci