Slovo do pranice: Je možné, že se Velká rudá skvrna nezmenšuje?
Z pozemních pozorování vyplývá, že Velká rudá skvrna na Jupiteru existuje více než 300 let. Za tuto dobu se z našeho pohledu zmenšila zhruba o 75 %. Blíží se konec rudého oka, nebo jen skrytě sbírá síly?
Velká rudá skvrna je jednou z nezaměnitelných ozdob Jupitera. Obří vír, který v atmosféře naší největší planety existuje po více než tři staletí, zůstává až překvapivě stabilní a svými rozměry bezpečně přesahuje velikost Země. Jeho načervenalý vzhled tvoří zřejmě důsledek fotolýzy organických látek působením ultrafialového záření Slunce. Z moderních sledování vyplývá, že skvrnu neustále „přiživuje“ pohlcování drobných vírů v jižním atmosférickém pásu. Přesto se ze systematického měření zdá, že se v čase zmenšuje. Pozorování s vysokým rozlišením dokonce ukazovala odtrhávání rudých šupinek vlivem okolního proudění.
TIP: Tajemství obří planety Jupiter: Zaniká Velká rudá skvrna?
Někteří vědci tak vidí budoucnost Jupiterovy ozdoby skepticky, jiní však poukazují, že u vírového proudění jsou oscilace velikosti běžné. Jelikož Velká rudá skvrna představuje velmi hluboký útvar, reprezentuje zřejmě solidní množství kinetické energie. Některá pozorování dokonce naznačují, že se v jejím okolí již formují malé vírové útvary, které se pro ni zřejmě brzy stanou novým energetickým zdrojem. To vše svědčí o nesmírně bouřlivé dynamice plynu v atmosféře Jupitera.