Skandální Madame Deficit: Čím si Marie Antoinetta znepřátelila Francii?
Nenáviděná Rakušanka, která drancuje státní pokladnu. Tak smýšlela většina obyčejných lidí o své královně - Marii Antoinettě
Živá, rozpustilá, bezstarostná jako dítě. V mládí elegantní a mimořádně přitažlivá, ale marnivá a obestřená skandály. V závěru života především nešťastná a s osudem smířená žena, která konečně dozrála a zmoudřela. Bohužel pozdě.
Rokoková princezna
Píše se rok 1755, kalendář ukazuje Dušičky. Osmatřicetiletá Marie Terezie očekává patnácté dítě. Právě úřaduje, když na ni přicházejí porodní bolesti. Do večera je dceruška na světě. Marie Antonie Josefína Johana je nebývale drobounká, ale zdravá. Říká se, že právě toto smutné datum předurčilo její nešťastný konec.
Dívence říkali Antonie. I když matka na její výchovu, poslušnost a zbožnost přísně dohlížela, prožila v Schönbrunnu celkem nespoutané dětství. Zatímco ostatní císařské děti v deseti letech hovořily několika cizími jazyky a zvládaly velké kvantum učiva, Antonie toho moc neuměla. Její znalosti byly neskutečně chabé... Stěží spočítala jednoduché příklady, uměla pár italských a francouzských slovíček, pravopis jí neříkal vůbec nic. Milovala ale hudbu díky svému učiteli Christophu Willibaldu Gluckovi a celé dny by jen tancovala.
Na řadě jsou svatební plány
Už brzy po narození s ní měla matinka konkrétní sňatkový plán. Bylo potřeba upevnit rodící se spojenectví s Francií, a definitivně tak ukončit více než stoleté nepřátelství. Zpočátku nebylo jasné, kdo se vlastně s habsburskou princeznou ožení. Zájem měl totiž i sám ovdovělý Ludvík XV. Pak ale seznal, že se raději spokojí se svou milenkou madame du Barry. Nevěstu přenechal svému vnukovi a následníkovi, dauphinovi Ludvíkovi XVI.
Když tedy Marie Terezie obdržela oficiální žádost o ruku své dcery, okamžitě odeslala písemný souhlas. Na výbavě nikterak nešetřila. Částka čtyři sta tisíc dukátů byla obrovská vzhledem ke špatnému stavu státních financí. Ale i dědeček Ludvík XV. se ukázal. Poslal do Vídně s dary namlouvací průvod o sto sedmnácti osobách. Podobnou nádheru Vídeň zažila při svatbě korunního prince Josefa s Isabellou Parmskou.
Svatba v zastoupení se uskutečnila 19. dubna 1770 v augustiniánském kostele ve Vídni. Po velkolepých oslavách se čtrnáctiletá nevěsta se slzami rozloučila a vydala do Paříže. S matkou se už nikdy nesetkala... Na hranicích došlo k jejímu slavnostnímu předání Francouzům a z Marie Antonie se stala Marie Antoinetta, dauphine, manželka následníka trůnu.
Svatba samotná pak proběhla v zámecké kapli ve Versailles. Honosné hostiny se účastnilo šest tisíc hostů. Antoinetta jedla jen málo, zatímco její mladý manžel byl známý svým apetitem. Při té příležitosti Ludvík XV. upozornil svého vnuka, aby se před nocí nepřejídal. A co on? Prý se mu po dobré večeři lépe spí! Svatební noc se nekonala. Slavnosti pokračovaly i v následujících dnech. V jejich závěru se uskutečnil velký ohňostroj na dnešním Place de la Concorde, který skončil obrovskou tragédií. V nastalém zmatku bylo umačkáno a ušlapáno více než sto lidí.
Zachránce manželství? Josef!
V ložnici mladých manželů se nic nekonalo nejen o svatební noci, ale ani později. Starosti si nedělala jen Marie Antoinetta, ale i celá Francie a také matka ve Vídni. Její rady Antoinetta nebrala rozhodně na lehkou váhu, ani když se po čtyřech letech stala královnou. Celých sedm let však musela čekat, než se těžkopádný Ludvík odhodlal k drobné operaci, která jeho problémy, fimózu, což je zúžení předkožky, vyřešila. Stalo se tak díky konzultaci s Mariiným bratrem Josefem. Ten přijel inkognito do Paříže a svému švagrovi s úspěchem domluvil. Bylo na čase!
Během těch sedmi let se Antoinetta oddávala nezřízenému životu. Libovala si v módních výstřelcích, pořádala nákladné hostiny, chodila na plesy do Opery, navštěvovala divadla a dostihy. Také se oddávala hazardu a prohrávala vysoké částky. Potrpěla si na veselou společnost. Její přátelé ji zbožňovali. Byla totiž laskavá a nekonfliktní. Pro ženy byla módní ikonou, napodobovaly její šaty, šperky, účesy. I muži ji obdivovali.
Obyčejní Francouzi ji ale viděli jinak. Pro ně byla nenáviděnou Rakušankou, která docela slušně „luxovala“ státní pokladnu. Titulovali ji Madame Deficit. Nutno říci, že k tomuto „mediálnímu“ obrazu svým stylem života významně přispěla.
Tragický konec
Měnit se Antoinetta začala pomalu a postupně až po narození dětí. První dcera Marie-Thérèse přišla na svět po osmi letech manželství. Jako jediná přežila revoluci. Vymodlený synek Ludvík Josef umírá měsíc před dobytím Bastily ve věku sedmi let na kostní tuberkulózu. Druhý syn Ludvík Karel se narodil už v době, kdy královna ztratila veškerou přízeň francouzského lidu. Posledním dítětem byla dcera Sophie-Béatrice, která zemřela v necelém roce na zápal plic.
TIP: Marie Antoinetta a Axel Fersen: Pravda o vztahu královny a hraběte
Když vypukla revoluce, královští manželé zdaleka nemohli tušit, co je v nejbližší době čeká. Král to zpočátku považoval za banální vzpouru. Jak hluboce se ve své dobrotě i naivitě mýlil! Poslední kapkou byl špatně organizovaný útěk královské rodiny do zahraničí. Vědělo o něm nejspíš více lidí, než bylo potřeba. Smutný konec tohoto nejkrvavějšího období francouzských dějin je všeobecně známý. Osud byl k Antoinettě i Ludvíkovi opravdu krutý. Jejich život skončil pod gilotinou na náměstí Revoluce, dnes Place de la Concorde. Právě tam, kde o 23 let dříve vyvrcholily oslavy počátku jejich manželství...