Senegalská rezervace Djoudj: Ohrožená oáza ptáků

Národní ptačí rezervace Djoudj leží v deltě řeky Senegal a její bohaté vodní plochy hrají klíčovou roli pro tamní populaci stěhovavých ptáků. V posledních letech však křehký ekosystém výrazně narušuje zemědělství i nedaleká přehrada

26.06.2016 - Kateřina Vašků



Národní ptačí rezervace Djoudj se rozprostírá na 16 000 hektarech a z velké části ji tvoří vodní plochy. Kromě potoků, rozlehlého jezera a dalších stojatých vod se tam nachází celá řada mokřadů, které jako útočiště s oblibou využívají tažní ptáci. Podle odhadů žije v lokalitě až 1,5 milionu migrujících opeřenců: Z téměř 400 druhů zachytí oči turisty především pelikány a plameňáky, přičemž v místní „sestavě“ dominují volavky fialové a bílé, kolpík africký či kormorán velký.

Není těžké vysvětlit, proč si opeřenci oblast tak oblíbili – rozsáhlé vodní plochy totiž představují první oázu, která se jim otevírá po přeletu Sahary. Ptáci však nepatří k jediným lákadlům parku: Návštěvníky přitahují i početné populace krokodýlů či kapustňáků.

Nebezpečí z více stran

V poslední době ovšem rezervace čelí vážnému nebezpečí – zemědělské chemikálie vypouštěné do řeky Senegal značně ohrožují křehkou rovnováhu tamního potravního řetězce. Navíc se v důsledku vybudování přehrady Diama výrazně narušily hladiny vod, načež se přemnožilo několik invazivních druhů vodních rostlin. Kromě toho dochází k odsolování vody a zanášení toků. To vše mělo za následek zmenšení i úplné vymizení některých ptačích kolonií. V letech 1984–1988 a 2000–2006 se tak park ocitl na seznamu památek UNESCO v ohrožení.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci