Šakti a Šiva: Observatoř Gaia objevila pradávné řeky hvězd v Mléčné dráze

Fantastická pozorování a měření observatoře Gaia vedla k dalšímu významnému objevu. Tentokrát jde o dva starobylé hvězdné proudy, které se podílely na vzniku struktury Mléčné dráhy.

29.03.2024 - Stanislav Mihulka



Evropská vesmírná observatoř Gaia pokračuje ve své velice úspěšné misi mapování hvězd v Mléčné dráze a odhalování struktury i historie naší Galaxie. Pozorování této observatoře nedávno zásadně přispěla k odhalení dvou pozoruhodných prastarých hvězdných proudů, které se zřejmě významně podílely na vzniku a zformování rané Mléčné dráhy.

Khyati Malhan a Hans-Walter Rix z německého Institutu Maxe Plancka pro Astronomii pokřtili objevené hvězdné proudy na Šakti a Šiva. Odhadují, že vznikly nejméně před 12 miliardami let. Pravděpodobně tak existovaly dříve, než vznikly nejstarší části dnešních spirálních ramen Mléčné dráhy a jejího galaktického disku. Výsledky Malhanova a Rixova výzkumu nedávno publikoval odborný časopis Astrophysical Journal.

Proudy „starého srdce“ Mléčné dráhy

Je úchvatné, že můžeme detekovat takto starobylé struktury v Mléčné dráze,“ neskrývá radost Malhan. „Mléčná dráha se od těch časů velice změnila a nečekali jsme, že bude možné rozpoznat takové struktury jako celek. Ukázalo se ale, že je to je díky ohromujícím souborům dat observatoře Gaia skutečně možné.

Hvězdy proudů Shakti (žlutě) a Shiva (modře) se rozprostírají po velkých oblastech Mléčné dráhy. (foto: ESA/Gaia/DPAC/K. Malhan, CC BY-SA 3.0)

Pokud jde o původ názvů proudů, Šakti představuje ženskou kreativní sílu vesmíru v hinduistické teologii, zatímco Šiva je jedním z klíčových božstev, které tvoří, chrání a mění vesmír. Každá z těchto „hvězdných řek“ obsahuje hmotu odpovídající zhruba 10 milionům sluncí a tvoří je hvězdy staré 12 až 13 miliard let. Hvězdy, které jsou jejich součástí, mají podobné chemické složení a pohybují se v Mléčné dráze po velmi podobných oběžných dráhách.

Oba proudy jsou součástí takzvaného „starého srdce“ Mléčné dráhy, kde se vyskytují hvězdy s velmi nízkou metalicitou, což ukazuje na jich značné stáří. Proudy Šakti a Šiva jsou si velmi podobné a liší se hlavně svou pozicí v Galaxii. Hvězdy proudu Šakti obíhají o něco dále od centra Mléčné dráhy a jejich oběžné dráhy jsou více kruhové. 


Další články v sekci