Rozmanitost v chladných výšinách: Nezměrná Etiopská vysočina a její velikáni

Etiopská vysočina je vůbec nejrozsáhlejší souvislou vrchovinou na celém africkém kontinentu. Nadmořská výška zde jen vzácně padá pod 1 500 metrů a vrchol nejvyšší hory Ras Dašen se šplhá až do 4 550 metrů

04.12.2019 - Roman Filipský



Etiopská vysočina zabírá zhruba 44 % z celkové plochy Etiopie. Jde o oblast velikostí srovnatelnou s plochou Španělska nebo Thajska, která navíc zasahuje i do dnešní Eritreje a severního Somálska v oblasti afrického rohu. Nadmořská výška Etiopské vysočiny jen vzácně padá pod 1 500 metrů a většinou se pohybuje ještě o 500 metrů výš. Vrchol nejvyšší hory Ras Dašen dokonce o padesát metrů překonává úctyhodnou výšku čtyř a půl kilometru. Právě na tomto území vysokých hor se nachází asi 80 % nejvyšších vrcholů Afriky.

Prostředí svědčí rozmanitosti

Celý obrovský územní masiv vysokých hor je jakoby rozseknut vedví etiopskou částí Velké příkopové propadliny. Severozápadní část zahrnuje oblasti Tigray a Amhara včetně Simienských hor. Tady se k nebi šplhá Ras Dašen a leží zde i Tana – místo, kde se rodí Modrý Nil a zároveň jedno z nejvýše položených jezer Afriky. I druhá, jihovýchodní část Etiopské vysočiny, má své horské giganty. V oblasti Oromo, horském masivu Bale, je se 4 385 metry dominantním vrcholem Tullu Demtu.

Díky poloze a geologickému profilu vrchoviny se roční srážky v této oblasti pohybují od 600 do 2 700 mm, čímž vzniká široké spektrum ekotypů. Tato environmentální různorodost se odráží v unikátní bohatosti forem života, ať už jde o flóru nebo faunu. Biodiverzita těchto ekosystémů afro-alpinské zóny zahrnuje na 7 000 druhů vyšších rostlin (840 endemických), 277 druhů savců (31 endemitů) a zhruba 860 druhů ptáků, z nichž je endemických 16 druhů.

Pod náporem lidské vlny

Přes svoji jedinečnost a nepopiratelný celosvětový význam je však i oblast Etiopské vysočiny v posledních desetiletích přímo ohrožována stupňujícími se lidskými zásahy. Populace Etiopie meziročně roste zhruba o milion obyvatel a farmáři začínají obdělávat svá pole ve stále vyšších nadmořských polohách. Často tak nenávratně přetvářejí původní ekosystémy a vyvíjejí nepřiměřený tlak na ohrožené populace rostlin a živočichů. Děje se tak i v oblastech národních parků, kde jsou nezákonně káceny původní dřeviny a i ve vyšších patrech afro-alpinské zóny spásány velké plochy.

TIP: Unikátní africká fauna: Syrová krása Etiopie

Zvýšený tlak a vytváření stresového prostředí má velký vliv i na populace vyšších živočichů, jedny z nejatraktivnějších a paradoxně i nejvíce ohrožených obyvatel tohoto mimořádného koutu světa. Snad nejvýraznějšími symboly z řad těchto unikátních a ohrožených druhů endemických zvířat Etiopie jsou vlček etiopský, kozorožec walia, nyala horská a dželada.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Roman Filipský


Další články v sekci