Rohatí stromolezci: Proč lezou kozy na argánové stromy?
Představte si, že se procházíte za jasného dne zeleným sadem a vychutnáváte svěží povětří. Okouzleně se rozhlédnete kolem a na stromech kolem sebe uvidíte desítky zvířat, která byste zřejmě ve výšce až deseti metrů nečekali. Kozy! Realita, kterou můžete zažít na severu Maroka.
Pro kozy, které jsou hospodářskými zvířaty zdejších Berberů, jsou listy a plody argánií ostnitých (Argania spinosa) velmi důležitou složkou potravy, a to především na podzim, kdy je ostatní vegetace nedostatek. Argánie jsou ovšem odolné a svými hluboko dosahujícími kořeny se dostanou k podzemní vláze i během velmi dlouhých období sucha. Pro místní Berbery navíc představují důležitý zdroj obživy, protože z jejich plodů se lisuje ceněný argánový olej.
Při sklizni, která probíhá ručně, jsou kozy svého druhu pomocníky. Plody totiž spásají spolu s listy a výhonky i v těch nejvyšších partiích stromů. Nedokážou je ale strávit, a proto plody vylučují v trusu, z nějž je pak Berbeři musejí vybírat. Oni sami ovšem tvrdí, že nejlepší argánový olej je lisován právě z těch z plodů, které prošly zažívacím traktem jejich koz.
Velká semena raději plivou
Na kozy a jejich spásání korun argánií se zaměřila studie vedená zoology Miguelem Delibesem, Irene Castañedovou a José M. Fedrianim ze španělské Sevilly. Ti si všimli, že plody argánií jsou na zemi roztroušeny mezi trusem a nestravitelnými žvanci, které kozy vyplivují při přežvýkávání potravy. Nebylo přitom možné rozlišit, zda plody skutečně pocházejí z trusu. Argánová semena jsou přitom asi 2 cm velká, a tak se autorům studie zdálo pravděpodobnější, že je kozy jen vyplivují.
TIP: Arganový olej: Prospěšné zlato z Maroka
Aby zjistili, jaká je pravda, nabízeli výzkumníci kozám pět různých druhů ovoce s různě velkými semeny. Zjistili, že větší semena jsou mnohem častěji vyplivována a že je nadto 71 % z nich stále živých a schopných vzejít. Autoři, kteří při vyplivování semen pozorovali také různé druhy vysoké zvěře, usuzují, že výše popsané chování může být u přežvýkavců obecně důležité pro šíření rostlin. Přežvýkavci mohou mít nestrávenou potravu v bachoru (předžaludku) i několik dní. Kozy, které jsou hnány na pastvu o desítky kilometrů dál nebo divoká zvěř při období migrace, tak mohou přenášet ještě živá semena o desítky až stovky kilometrů dál.