Rohatí kaskadéři: Šplhající stádo koz na strmé stěně italské přehrady
Kaskadérské kousky, jaké předvádí stádo koz na přehradě Cingino na severu Itálie, berou dech. Jediné drobné zaváhání se jim může stát osudné...
Skupina kozorožců horských či alpských (Capra ibex) se po téměř vertikálním 50 metrů vysokém povrchu přehrady Cingino, která se nachází poblíž švýcarských hranic, pohybuje s neuvěřitelnou lehkostí a obratností. Odborníci se domnívají, že divoké kozy na přehradu chodí proto, aby olizovaly kamenný povrch, ze kterého získávají potřebné soli a minerály. Stádo tak denně riskuje – jediné špatné našlápnutí by znamenalo v podstatě jistou smrt. Přesto se odvážná zvířata na šikmou přehradu vracejí den co den.
TIP: Adrenalinová jízda: Českého bikera naháněl na Slovensku medvěd
Stejně jako své přirozené prostředí, tedy vysoké skalní útesy, i zeď přehrady zdolávají kozorožci pomocí svých přizpůsobených kopyt – jejich okraj je ostrý, ale mírně pružný, a vlastní chodidlo je mírně prohloubené. Při došlápnutí tak vznikne podtlak podobně, jako když přitisknete na sklo gumovou přísavku. Vnitřní měkká část kopyta přitom přilne k povrchu skály. Podobné akrobatické kousky zvládají i mláďata, která dokážou následovat svou matku po strmých skalních srázech již dvě hodiny po svém narození.