Robotické zemědělství: Izraelské autonomní drony nahradí sběrače ovoce
Pracovních sil se nedostává v mnoha koutech světa. Velké problémy mají například pěstitelé ovoce, v jejichž sadech nemá kdo sklízet úrodu. Zřejmě tak přišel čas, kdy lidské sběrače nahradí drony vybavené umělou inteligencí
V současné době v řadě zemí citelně scházejí pracovní síly, které by sbíraly ovoce v sadech. Nezřídka to končí tím, že část úrody shnije bez užitku. Týká se to i Izraele. Izraelský startup Tevel Aerobotics Technologies proto přišel technologií autonomních dronů, které mají lidské sběrače nahradit.
Jde o systém FAR (Flying Autonomous Robots), který zahrnuje kolové mateřské vozidlo na elektrický pohon, projíždějící mezi stromy v sadu, k němuž jsou připojené elektrickými kabely čtyři kvadrikoptéry. Velkou výhodou je, že tyto kabely poskytují dronům energii, takže nemusejí nést baterii ani palivo.
Sklizeň s umělou inteligencí
Autonomní systém FAR využívá palubní kamery dronů a umělou inteligenci, díky které dokáže rozpoznat jednotlivé ovoce od jiných objektů. FAR také dokáže zhodnotit velikost a zralost každého plodu. Umí rovněž naplánovat letové dráhy dronů, díky čemuž by nemělo docházet ke kolizím.
TIP: Robotičtí rolníci v USA odstartovali další průmyslovou revoluci
Drony FAR při sběru ovoce využívají šikovné robotické rameno, které obsluhují speciální stabilizační algoritmy. S tímto ramenem sklidí vybraný plod a umístí jej na mateřské vozidlo. Jednou z dalších výhod tohoto systému je, že může sklízet ovoce dnem i nocí, podle výdrže baterie. Systém FAR doposud není komerčně dostupný. Již letos by ale měly být zahájeny jeho pilotní testy v jabloňových sadech ve Španělsku, Spojených státech a v Itálii.