Reforma Bundeswehru: Modernizace výzbroje i škrty
Již na přelomu tisíciletí začaly diskuse na téma profesionalizace Bundeswehru. Vyvrcholily v roce 2011, kdy byly postupně veřejnosti představeny plánované změny
Armáda Spolkové republiky Německo je čtvrtou nejpočetnější vojenskou formací v EU a zároveň má i jednu z nejvyšších technologických úrovní. Deset let po konci druhé světové války vzniknuvší Bundeswehr se dokázal rychle vypracovat na efektivní bojovou sílu. V současné době navíc prochází rozsáhlou reformou, která jej má připravit na nové hrozby.
Jedn se o reakci na nové hrozby v podobě asymetrických konfliktů a terorismu, tak i na demografické a finanční možnosti Německa a požadovaly pružnější a především štíhlejší strukturu. Za první zcela zásadní událost se dá považovat zrušení povinné vojenské služby v červenci 2011. Bundeswehr se tak stal plně profesionální armádou, jejíž početní stav by v budoucích letech neměl překročit číslo 240 tisíc, z toho profesionálních vojáku má být 185 tisíc.
Velká reforma
Přes 30 vojenských zařízení a základen bude uzavřeno. Škrty jsou obecně ospravedlněny předpokladem, že Bundeswehr bude v budoucnu pravděpodobněji nasazován v krizových a konfliktních oblastech různě ve světě spíše než při obraně vlastního území. Aktuálně je ve službě 181 000 aktivních vojáků, z toho 61 000 v pozemních silách, 30 000 v letectvu a 15 500 v námořnictvu. Zároveň probíhá již řadu let další fáze přezbrojování. V rámci letectva se jedná o přechod na evropské víceúčelové bojové letouny Eurofighter Typhoon, evropské bitevní vrtulníky Tiger a transportní NH90.
Protivzdušnou obranu naopak stále zajišťují komplety Patriot, které sice měly být nahrazeny protiletadlovým a protiraketovým systém MEADS, nicméně v březnu 2014 Luftwaffe svou účast v programu, na jehož vývoji se Německo podílelo, zrušila. Základním kamenem pozemních sil jsou modernizované verze tanků Leopard 2A6, disponující 120mm kanónem, dělostřeleckou podporu zajišťují 155mm samohybná děla Panzerhaubitze 2000. Pancéřoví granátníci využívají osvědčená bojová vozidla pěchoty Marder, postupně je však nahrazují moderní Pumy.
Kolové obrněné transportéry zastupuje GTK Boxer, 32tunový stroj schopný pojmout až deset vojáků, zároveň zůstávají ve službě i starší, ale velmi oblíbená vozidla Fuchs. Ve výzbroji je možno nalézt také obrněné automobily ATF Dingo 2, které si pořídila i Armáda ČR. K průzkumným účelům slouží zejména lehké pancéřované vozidlo LGS Fennek, vyzbrojené automatickým granátometem HK GMG nebo víceúčelovým kulometem MG3. Pro potřeby vzdušných výsadků jsou připravena lehká obrněná vozidla Wiesel a lehké taktické vozidlo Mungo ESK, přičemž oba stroje může na místo určení přepravovat kromě transportních letadel i vrtulník CH-53. Co se týče pěchotní výzbroje, standardní zbraní jednotlivce je útočná puška G36 v ráži 5,56×45mm NATO, která nahradila dříve používanou útočnou puška G3.
I ta však zůstává díky větší ráži 7,62 mm u bojových jednotek a například v Afghánistánu je využívána jako odstřelovačská zbraň. Kromě toho němečtí vojáci běžně nosí automatické pistole P8 a k dispozici mají také velmi lehké samopaly MP7 ráže 4,6×30mm, kterými jsou vyzbrojeny například osádky obrněných vozidel. Kulomety zastupuje MG3, konstrukce vycházející z osvědčeného druhoválečného kulometu MG42, a také lehčí MG4. Specializovaní odstřelovači používají pušky G22 a G82, přičemž druhá jmenovaná se v ráži 12,7 mm s průbojným střelivem používá zejména proti pancéřovaným nebo jinak chráněným cílům.
TIP: Dravá kočka a její konkurenti: Jaké jsou přednosti a nedostatky tanku Leopard 2
Speciálně proti vozidlům a opěrným bodům nepřítele pak slouží pancéřovka Panzerfaust 3. Námořnictvo v současné době provozuje celkem 11 fregat ve třech různých třídách (Bremen F122, Brandeburg F123 a Sachsen F124), pět korvet a osm raketových člunů třídy Gepard, které však do roku 2016 budou ze služby vyřazeny. Ponorky zastupují čtyři pokročilé dieselelektrické čluny třídy 212, letos by je měly doplnit další dvě ponorky typu 212B. Kromě toho ještě námořnictvo disponuje zhruba čtyřmi desítkami menších pomocných hladinových plavidel a třeba je zmínit i vrtulníky Sea King Mk 41 a Sea Lynx Mk 88A.