Raketový systém budoucnosti: První let kosmické lodi Starship skončil explozí

Obří systém Starship od společnosti SpaceX absolvoval svůj první let. Raketa Super Heavy i s druhým stupněm Starship explodovala čtyři minuty po startu

21.04.2023 - Martin Reichman



Starship tvoří obří nosná raketa Super Heavy a druhý stupeň, kosmická loď Starship. Dohromady měří 120 metrů a je tak dosud největším postaveným systémem svého druhu. Jedná se také o nejvýkonnější kosmický dopravní systém – nosič pohání 33 raketových motorů Raptor, kosmickou loď pak šest stejných jednotek. Ačkoliv mají být oba stupně do budoucna znovupoužitelné, včerejší test měl být jejich jediným letem. Obě části místo kontrolovaného přistání známého u jiných prvních stupňů SpaceX – Falcon 9 a Falcon Heavy měly dopadnout do oceánu.

Úspěch plamenům navzdory

SpaceX i její zakladatel Elon Musk již před testem upozorňovali, že první let kolem Země mohou provázet potíže či odklady. Oznámili, že za úspěch společnost považuje jakýkoliv výsledek, i kdyby raketa podobně jako v pondělí nakonec neodstartovala. V nejlepším případě SpaceX očekávala, že se Starship vznese ze startovací rampy na kosmodromu Starbase a zamíří přes Mexický záliv na východ. Nosný stupeň Super Heavy měl od zážehu pracovat dvě minuty a 49 vteřin, načež se oba stupně měly oddělit.

Horní polovinu, kosmickou loď Starship, pak měly dalších šest minut a 23 sekund pohánět vlastní motory Raptor. V té době už měla proletět nad Karibikem ve výšce sto kilometrů nad zemským povrchem, tedy zhruba na takzvané Kármánově hranici, která stanovuje, kde končí atmosféra Země a začíná kosmický prostor.

Podle původních plánů měl druhý stupeň Starship obletět téměř celou Zemi a dopadnout do Tichého oceánu severně od Havajských ostrovů, přibližně 90 minut po startu. Super Heavy se po oddělení od druhého stupně měl obrátit zpět k texaskému pobřeží a pokusit se vertikálně sestoupit k hladině Mexického zálivu.

Testovací let ale skončil už přibližně po čtyřech minutách. Podle záběrů nebyly funkční všechny motory Raptor a nepodařilo se ani oddělit první stupeň od druhého. Raketa začala rotovat a ztrácela rychlost, až nakonec explodovala. Podle českého experta na kosmonautiku Michala Václavíka šlo o vynucenou autodestrukci, zřejmě z bezpečnostních důvodů.

Přestože první test nedostál původním plánům, lze včerejší start považovat z velký úspěch. Space X potvrdila životaschopnost svého konceptu a podařilo se jim získat množství dat, které jistě využijí při dalším vývoji a příštích startech. Díky vývojářům Space X sice dnešní starty kosmických nosičů vypadají rutinně, jde ale stále o pekelně obtížnou disciplínu. Zatímco dnes jsme zvyklí na dokonale synchronizované přistávání prvních stupňů, ještě před několika málo lety končily podobné pokusy spektakulární explozí.


Další články v sekci