Raketové kouzlení (4): Efektní atmosférické jevy umí vytvořit i balistické střely
Kosmické nosiče přitahují pozornost veřejnosti z mnoha důvodů. Patří k nim i úkazy, které rakety na nebi za vhodných podmínek způsobují. S rostoucí kadencí vzletů, především z území USA a Číny, se tak množí počty hlášených, zdánlivě nevysvětlitelných jevů na obloze…
Jevy v atmosféře samozřejmě nezpůsobují pouze kosmické rakety, nýbrž i ty vojenské. Známé jsou především stopy po nosičích Topol. Na rozdíl od kosmických startů se jejich testy předem neohlašují a tím větší rozruch poté svými projevy budí. Topol představuje moderní mezikontinentální balistickou raketu ve dvou variantách: Buď se vystřeluje z raketového sila (nese označení RS-12M2), nebo z transportéru MZKT-7922, díky němuž může vzlétnout prakticky odkudkoliv (RS-12M1). Raketa měří 22,7 m na výšku, 1,9 m na šířku, využívá tuhé pohonné látky a má tři stupně. Její celkový dolet se uvádí v hodnotě okolo 11 000 km!
Již několik let doprovázejí zkoušky uvedených nosičů také světelné jevy v atmosféře. Někdy jsou opravdu efektní, a navíc je lze za vhodných podmínek spatřit i ze značné dálky. Jeden takový test zachytil 10. října 2013 z paluby ISS kosmonaut Luca Parmitano. Posádka si úkaz nejdřív nedokázala vysvětlit, ale ruské ministerstvo obrany potvrdilo zkoušku balistické rakety Topol, vypuštěné z kosmodromu Kapustin Jar a mířící na zkušební cíl v Kazachstánu. Parmitano s kolegou Mikem Hopkinsem pořídili několik fotografií, jež následně obletěly svět, a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejčastěji se opakující fáma přitom zněla, že vesmírnou stanici napadli mimozemšťané.
Pozdrav z Ruska
Vojenská raketa nezpůsobila takový rozruch poprvé. Například na druhý svátek vánoční v roce 2017 se dal podobný úkaz pozorovat dokonce ze střední Evropy, včetně Česka. Několik lidí z Miličína vidělo kolem půl páté ráno na východní obloze jasné světlo velikosti míče. Po několika vteřinách zhaslo a nad ním se objevil zvláštní, světlý, jasně ohraničený mrak ve tvaru oválu, stále se rozšiřoval, až se zcela rozplynul.
Stejná hlášení přišla z Opavy a Loukova, jev zachytily kamery Českého hydrometeorologického ústavu na Luční boudě či v Medvědině i na slovenské stanici Stupava. Pozorování ovšem hlásilo také Německo, Maďarsko, Rumunsko, Rakousko, Polsko a další místa. Oblak sledovaný z Rakouska dokonce připomínal logo automobilky Tesla. Úkaz na východní straně oblohy trval přibližně dvacet minut a kvůli datu události lidé vtipkovali, že se vrací Ježíšek.
TIP: Vzácný zelený záblesk při západu slunce: Snadno vysvětlitelná záhada
Brzy se však ukázalo, že šlo o „vánoční pozdrav“ z Ruska: Tamní armáda oznámila, že odzkoušela nosič RS-12M Topol. Podobných příhod souvisejících s balistickými raketami různých typů, včetně těch z USA, existuje mnoho. Pokud se tedy někdy stanete svědky obdobného jevu, nejspíš půjde právě o zkoušku jedné z uvedených střel.
Raketové kouzlení
- Rakety SpaceX: Mlhovina Falcon
- Co způsobilo norskou spirálovou anomálii
- Zánik: Když padá hvězda
- Balistické střely: Návrat Ježíška
- Polární záře nad Japonskem (vychází 3. října)