Radioaktivní prach ze Sahary nepocházel z francouzských jaderných testů
Výzkum saharského prachu, který v roce 2022 přiletěl do Evropy z Afriky, potvrdil jeho nepatrnou radioaktivitu. Analýza izotopů plutonia následně pomohla určit i původ radioaktivních částic.
Sahara je ohromným rezervoárem písku a prachu. Za určitých klimatických podmínek dochází k tomu, že se zvednou mračna saharského prachu a letí nad Atlantik nebo třeba do Evropy. Došlo k tomu i na jaře roku 2022, kdy se nad alžírskou částí Sahary rozpoutala písečná bouře a zvířený prach poté zamířil na sever a zasáhl Evropu.
Radioaktivní prach
Odborníky znepokojilo, že tento prach pocházel mimo jiné i z oblasti Reggane v Alžírsku, kde francouzská armáda v šedesátých letech testovala své jaderné zbraně. Badatelé pod vedením Yangjunjie Xu-Yanga z francouzské Univerzity Paris-Saclay odebrali na různých místech celkem 53 vzorků saharského prachu, který doputoval do Evropy a důkladně ho analyzovali. Testy potvrdily, že prach pocházel i ze zmíněné oblasti francouzských jaderných testů. Rovněž se potvrdilo, že saharský prach byl nepatrně radioaktivní, ovšem nikoliv nebezpečně, alespoň podle pravidel Evropské unie.
To všechno se víceméně dalo čekat. Co ale vědce překvapilo, byl poměr mezi izotopy plutonia (plutonium-240 a plutonium-239), který ve studovaném saharském prachu detekovali. Naměřili totiž průměrnou hodnotu 0,187, což fakticky vylučuje radioaktivní spad z francouzských jaderných testů. Při nich totiž vznikal materiál s poměrem zmíněných izotopů plutonia nižším než 0,07. Podrobnosti zveřejnil vědecký časopis Science Advances.
Zjištěný poměr izotopů plutonia v saharském prachu podle vědců ukazuje na exploze jaderných bomb Spojených států a SSSR z padesátých a šedesátých let minulého století. Američané ani Sověti sice neprováděli své jaderné testy na Sahaře, jejich exploze ale byly ve srovnání s těmi francouzskými mnohonásobně silnější a radioaktivní částice se tak mohly dostat do takřka všech koutů světa.