Radar Goldstone nabídl detailní pohled na planetku, která nedávno minula Zemi

70metrový planetární radar Goldstone pozoroval planetku 2011 AG5, která na počátku února minula Zemi

21.02.2023 - Stanislav Mihulka



V pátek 3. února 2023 proletěla poměrně blízko Země planetka 2011 AG5. Naší planetě nehrozilo žádné nebezpečí, planetka míjela Zemi v bezpečné vzdálenosti asi 1,8 milionů kilometrů, což odpovídá o přibližně pětinásobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Zařízení, s nimiž se počítá pro planetární obranu, si ale mohla procvičit své úkoly.

Badatelé Laboratoře tryskového pohonu NASA v Kalifornii planetku 2011 AG5 sledovali a díky těmto pozorováním mohli se slušnou přesností určit její velikost, rotaci a detaily o jejím povrchu a neobvyklém tvaru.

Planetární radar Goldstone

Planetka 2011 AG5 měří přibližně 500 metrů na délku a 150 metrů na šířku. Její průlet sledoval především výkonný planetární radar Goldstone Solar System Radar nacházející se u kalifornského Barstowu.

Právě tento radar odhalil i tvar planetky, který astronomy zaujal. Jde totiž o extrémně protáhlý objekt. „Z celkem 1 040 blízkozemních objektů, které pozoroval radar Goldstone, je tenhle jedním z nejvíce protáhlých,“ konstatoval Lance Benner, který vedl zmíněná pozorování.

Série radarových snímků planetky 2011 AG5. (foto: NASACC BY-SA 4.0)

Radar Goldstone sledoval planetku od 29. ledna do 4. února. Kromě určení tvaru planetky vědci rovněž zjistili, že se na jejím jinak velmi tmavém povrchu vyskytují určité struktury s průměrem několika desítek metrů. Také se dozvěděli, že planetka pomalu rotuje. Kolem své osy se otočí za zhruba jednou za 9 hodin. 

TIP: Jak se bránit před nebezpečnými planetkami? Prim hrají pozemní radary

Podle NASA nešlo o poslední návštěvu této planetky. Planetka 2011 AG5 obíhá kolem Slunce jednou za 621 dní a k dalšímu blízkému setkání se Zemí dojde v roce 2040, kdy bezpečně mine naši planetu ve vzdálenosti asi 1,1 milionu kilometrů, tedy téměř trojnásobku vzdálenosti Země a Měsíce.


Další články v sekci