Původce malárie intenzivně mutuje: V ohrožení je celý východoafrický poloostrov
Nové mutace, které se objevily v Etiopii, bohužel umožňují zimničce tropické uniknout rychlému diagnostickému testu. Podle vědců kvůli tomu zbytečně umírají další lidé
Malárie má stále chuť zabíjet. V roce 2019 se stala osudnou pro více než 400 tisíc lidí, většinou malých dětí a kojenců. V některých ohledech se situace zlepšuje, ale původce malárie, jako každý správný patogen, nás umí zaskočit. Nejvíce smrtící formu malárie má na svědomí zimnička tropická (Plasmodium falciparum), která, jak se ukazuje, intenzivně mutuje.
V Etiopii se objevila minimálně jedna mutace, která zimničce pomáhá vyhnout se detekci rychlým diagnostickým testem. Odborníci odhadují, že asi 10 procent případů malárie v této oblasti kvůli tomu zůstává mimo zorné pole zdravotníků. To je pro mutované zimničky velkou výhodou, která jim umožňuje se šířit.
Problém v Etiopii
Právě rychlé diagnostické testy malárie pomohly Etiopii, druhé nejlidnatější zemi Afriky, v uplynulém desetiletí významně zlepšit situaci s malárií. Ročně se tam prodá kolem 345 milionů těchto testů, detekujících antigeny v krvi pacienta. Teď mají v Etiopii vážný problém a zlepšení, bohužel, zatím není na obzoru. Alternativní testy mají totiž svá úskalí.
TIP: Stateční dobrovolníci se kvůli výzkumu nechali nakazit malárií
Podle Jonathana Parra ze Severokarolínské univerzity se na mnoha místech objevují velké počty falešně negativních testů a někteří nemocní kvůli tomu umírají. Jde o vážný problém, který limituje naše snahy bojovat s touto vražednou chorobou. Zároveň jde o hlasité připomenutí evolučního potenciálu patogenů a jejich schopnosti velmi rychle se přizpůsobovat.