První testy léku proti spánkové apnoe přinesly velmi slibné výsledky

Syndrom spánkové apnoe postihuje přibližně každého pátého muže a každou desátou ženu středního věku. Léčba apnoe je přitom velmi komplikovaná. Australští vědci nyní přicházejí s novým lékem ve formě nosního spreje…

12.12.2022 - Stanislav Mihulka



Obstrukční spánková apnoe představuje závažnou a přitom jednu z nejčastějších poruch spánku spojenou s dýcháním. Podle odborníků ze spánkové laboratoře trpí syndromem spánkové apnoe přibližně každý pátý muž a každá desátá žena středního věku. Postiženému člověku se uvolňují svaly a uzavírají se mu dýchací cesty, což vede k nedostatku kyslíku. Mozek vyšle nouzový signál a dojde k probuzení. Může se to opakovat až stokrát za hodinu, přičemž pacient nemusí probouzení ani postřehnout.

Na planetě trpí touto záludnou chorobou asi miliarda lidí. Přitom, pokud je neléčená, může vést k závažným důsledkům,uvádí Danny Eckeart z australské Flindersovy univerzity. „Momentálně neexistuje žádný schválený lék na spánkovou apnoe. S postupujícím výzkumem této nemoci se ale otevírá stále větší prostor pro její účinnou léčbu.

Léčba s mechanickou maskou 

V současnosti se nejčastěji využívá léčba s mechanickou maskou CPAP (Continuous positive airway pressure), která pomocí tlaku vzduchu udržuje pacientovy dýchací cesty průchozí během spánku. Je to účinné zařízení, je ale poměrně nepohodlné. Téměř každý desátý pacient přestane masku používat po první noci a zhruba polovina nevydrží déle než rok.

Eckeart a jeho kolegové pracují na novém léku, který posiluje aktivitu svalů hltanu. Amal Osman, jeden z autorů studie, kterou zveřejnil časopis Chest, upřesňuje: „Lék, který testujeme, je navržený tak, aby cílil na vybrané receptory buněk v horních cestách dýchacích. Díky jeho působení svaly hltanu udržují dýchací cesty během spánku otevřené.

TIP: Nebezpečná insomnie: Co je příčinou nespavosti a jak se s ní vypořádat

Badatelé uspořádali předběžný experiment s 12 účastníky, kteří trpěli spánkovou apnoe. Každý z nich absolvoval čtyři celonoční spánkové testy, při nichž u něho aplikovali buď sprej s placebem, sprej s lékem, kapky s lékem nebo u něj použili endoskop s lékem. Výsledky jsou velmi slibné. Lék účinkuje výtečně, a to bez ohledu na metodu aplikace. To znamená, že ho bude možné aplikovat ve formě spreje, který je z použitých metod nejméně komplikovaný.


Další články v sekci