NOAA zveřejnila první snímky pořízené meteorologickým satelitem nové generace
První snímky z nové generace meteorologických satelitů, která má přinést revoluci v předpovědi počasí
Nový satelit Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) vynesla na oběžnou dráhu raketa Atlas V na konci minulého roku. „Není pochyb o tom, že nasazení GOES-R přinese revoluci v předpovědi počasí, jak ji známe. Pro meteorology bude tato změna stejná, jako kdyby se přecházelo z černobílé televize rovnou na barevnou, navíc ve vysokém rozlišení,“ nešetřil silnými slovy Stephen Volz z americké agentury NOAA.
Satelit s označením GOES-R se pohybuje po geostacionární dráze ve výšce 36 000 kilometrů je zatím v kalibračním a ladicím režimu. Do plného provozu by měl přejít v první polovině letošního roku. Evropy se novinka příliš nedotkne, satelit má pokrývat především oblast Spojených států a nejbližšího okolí.
Přesnější předpověď
Nejcennějším přístrojem na palubě GOES-R je ABI – Advanced Baseline Imager. Ten má poskytovat fotografie mraků a bouří s vyšším rozlišením. Rozdíl nebude jen v kvalitě fotek, ale i ve frekvenci jejich pořizování. Přístroj se dokáže zaměřit na specifické cíle – třeba bouře a hurikány, a pokud je to potřeba, může pořizovat jejich snímky každých 30 sekund.
Na palubě GOES-R se nachází i historicky první globální mapovač blesků – Geostationary Lightning Mapper. Ten bude zaznamenávat nejen výboje mezi mraky a zemí, ale i blesky, které probíhají mezi mraky navzájem. Tato měření budou možná jak ve dne, tak i v noci po celé západní polokouli, což opět přinese zlepšení předpovědi počasí. Další přístroje se mají zaměřit na Slunce a solární bouře.