Průzkum lidské střevní mikroflóry odhalil přes 70 tisíc doposud neznámých virů

V našich střevech žijí tisíce bakteriofágů – virů infikujících bakterie. Přestože je známe již déle než sto let, o jejich významu pro lidský organismus toho víme jen velmi málo...

01.03.2021 - Stanislav Mihulka



Již dlouho víme, že naši trávicí soustavu obývají pestrá společenstva mikrobů. Projevy této střevní mikroflóry neboli mikrobiomu přitom sahají mnohem dál a jsou mnohem významnější, než se dříve zdálo. Kromě mikrobů jsou součástí střevní mikroflóry i viry bakterií, čili bakteriofágy. A počet jejich známých druhů už jde do desítek tisíc.

Luis Camarillo-Guerrero z britského institutu Wellcome Sanger Institute a jeho kolegové analyzovali genetické sekvence, které vytáhli z více než 28 tisíc vzorků mikrobiomu, pocházejících z celkem 28 zemí. V těchto sekvencích hledali jednotlivé druhy virů. A měli šťastnou ruku. Jejich „sklizeň“ fágů byla velmi bohatá.

TIP: Některé střevní bakterie omezují účinnost léků na Parkinsonovu chorobu

Vědci identifikovali více než 70 tisíc druhů fágů doposud neznámých pro vědu, i když tyto „druhy“ jsou u virů poněkud odlišné od toho, jak si je obvykle představujeme. Fágy žijí v lidech a infikují v nich bakterie střevní mikroflóry. Celkem jich teď známe více než 140 tisíc druhů, takže se jejich počet zdvojnásobil. Víme toho o nich velice málo, vlastně jenom to, že ve střevech jsou. Ještě méně je jasné, jaký je vlastně vliv těchto virů na lidské zdraví.


Další články v sekci