Proč je Mount Everest tak vysoký? Může za to desková tektonika a také jedna řeka

Mount Everest se tyčí do výšky 8 849 metrů nad mořem. Na jeho velikosti se podepsaly síly deskové tektoniky, svou roli ale podle nového výzkumu sehrála i změna toku řeky Arun.

10.10.2024 - Stanislav Mihulka



Mount Everest, známý též jako Džomolangma nebo Sagarmátha, je nejen nejvyšším vrcholem Himálaje, ale i nejvyšší horou na Zemi. S 8 849 metry nad mořem převyšuje okolní vrcholy o více než 260 metrů. Mount Everest navíc rychlostí asi dvou milimetrů ročně stále roste.

Proč je právě Mount Everest takto monumentální? Za vyzdvižení nejvyšší hory světa i celých Himálají je přímo zodpovědná desková tektonika. Asi před 90 miliony let, v období svrchní křídy, se během rozpadu jižního superkontinentu Gondwany oddělila Indická tektonická deska a zamířila severovýchodním směrem. Urazila přibližně dva až tři tisíce kilometrů a zhruba před 50 miliony let se během eocénu začala srážet s Eurasijskou deskou.

Srážka desek a eroze vodou

Tato srážka stále probíhá. Indická deska se během ní postupně zasouvá pod Eurasijskou desku. Během tohoto procesu se uplatňují obrovité geologické síly, které zdvihají Himálaj i s Mount Everestem. Nejde o kontinuální růst. K růstu obrovského pohoří dochází v sérii zemětřesení, při nichž se uvolňují nashromážděné geologické tlaky. To ale není úplně všechno.

Jak zjistil čínsko-anglický výzkumný tým, k rekordní výšce Mount Everestu zřejmě přispěla řeka Arun, která protéká Himálají. Badatelé dospěli k závěru, že řeka před přibližně 90 tisíci lety, tedy hluboko v nejmladší době ledové, změnila svůj tok. Díky tomu došlo ke změně průběhu eroze v oblasti Mount Everestu, což rekordní horu odlehčilo. Mount Everest tím mohl získat celkem 15 až 50 metrů navíc. Výsledky čínsko-anglického výzkumu zveřejnil vědecký časopis Nature Geoscience.

Případ Mount Everestu ukazuje složitost dějů, které se v průběhu tisíců a milionů let podílejí na tvarování krajiny a zemského povrchu. Síly eroze jsou sice na první pohled nepatrné a mohou se často měnit, když ale působí dostatečně dlouho, je jejich vliv na krajinu obrovský. Tektonické síly zase souvisejí s procesy, které se odehrávají hluboko pod námi, současně se ale projevují i v krajině kolem nás.


Další články v sekci