Přísně tajné svatyně (5): Muslimská svatyně Ka’ba a skryté archivy Vatikánu
Tajné svatyně a zapovězená místa mají všechna velká náboženství - ať už jde o křesťanskou kapli v Aksúmu, skryté archivy Vatikánu, svatyni Ka’ba uprostřed Mekky, nebo hinduistický svatostánek Kaši Višvanáth, platí pro ně, že nepovolaným je vstup přísně zakázán
Nejposvátnější místa na světě obvykle zároveň představují vyhledávané cíle věřících i turistů. Existují však výjimky – chrámy, kam se běžný smrtelník nikdy nepodívá. A snad právě proto je opřádají tajemné legendy...
Záhadná kaple v Aksúmu
Také pro vyznavače křesťanské víry existuje posvátné místo, kam se nikdy nepodívají. Leží v etiopském Aksúmu, konkrétně v areálu kostela sv. Marie Sidonské. Tamní kapli opřádá spousta legend a podle jedné z nich se v ní ukrývá i bájná archa úmluvy. Dovnitř se však nedostanete, ani kdybyste byli samotným etiopským prezidentem. Vstup je totiž přísně zakázán a tajemství svatyně bedlivě střeží kněz, pro nějž je ochrana místa celoživotním údělem.
Skryté archivy Vatikánu
Téměř 80 km chodeb, 35 tisíc svazků a informace nevyčíslitelné hodnoty ukrývají tajné archivy Vatikánu. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že kdyby byly kompletně odtajněny, obrátilo by to současný svět vzhůru nohama. S největší pravděpodobností však můžeme zůstat klidní: Ačkoliv Vatikán nedávno otevřel část svých archivů veřejnosti, většina dál zůstává tajná a kopie vybraných dokumentů se uvolňují pouze izolovaně, výhradně k vědeckému studiu a za přísně stanovených podmínek.
Nemuslimům vstup zakázán
Rodiště proroka Mohameda zůstává nejdůležitějším poutním místem, ale zároveň i přísně zakázanou destinací. Pro muslimy představuje návštěva svatyně Ka’ba uprostřed velkého nádvoří v Mekce jednu z nejvýznamnějších náboženských povinností, vyznavači jakékoliv jiné víry mohou ovšem na prohlídku areálu zapomenout: Nesmějí koneckonců vstoupit ani do samotného města a za porušení zákazu je čeká minimálně vyhoštění ze země.
Pouze pro syny Krišny
Omezení při vstupu do svatyní se týkají i některých hinduistických chrámů v Indii, například svatostánku Kaši Višvanáth ve Váránasí. Cizinci se už u vchodu dočtou, že dovnitř smějí výhradně hinduisté. Chrám Krišna Jagannath v Puri, svatostánek Venkatéšvary Baládžího v Tirupati nebo Lingaraj v Bhubanéšvaru zas vyznavačům jiné víry zakazují vstup do nejposvátnějších útrob. I pro hinduisty se přítomnost v této sféře váže na přísné rituály, zahrnující zvláštní oblečení, koupele nebo zákaz jídla či kouření před příchodem na místo.
Svatostánek z paleolitu
Jaký kult vyznávali paleolitičtí umělci, kteří vyzdobili jeskyni Altamira, nevíme. S jistotou však můžeme tvrdit, že místo sloužilo k rituálním účelům po tisíce let a tamní výtvarná díla patří k nejstarším na světě. Vyobrazení zvířat i lidských rukou pocházejí z doby až před 35 600 lety a působí překvapivě současným dojmem. Na vlastní oči je ovšem obdivovat nelze – kvůli zhoršujícímu se stavu památek i nadměrnému turismu byla totiž španělská jeskyně v roce 2002 uzavřena a návštěvníci se dnes musejí spokojit s prohlídkou přilehlého muzea, kde jsou k vidění přesné repliky dávných kreseb.